in ,

Melisa Yağının Faydaları

Melisa yağının faydaları

Melisa, 15. yüzyılda “yaşam iksiri” olarak tanınıyordu. Faydaları saymakla bitmiyor! 

Sedef hastalığından depresyona, yatıştırıcı özelliğinden adet düzensizliklerine, sakinleştirici özelliğinden bakterilere karşı korumasına kadar sayısız faydası bulunan melisa yağı, bu özelliklerinin yanında, hoş ve tatlı kokusu ile, aromaterapide de tercih ediliyor. Akşamları işten yorgun geldiğinizde küveti doldurun, küvete biraz melisa yağı damlatın ve kendinizi suya bırakın. Bu koku, hem rahatlamanızı hem de sakinleşmenizi; melisa yağının bileşenleri de bakterilere karşı korunmanızı sağlayacak. Gelin isterseniz, melisa yağının faydaları nelerdir, bir bakalım…

Depresyon Tedavisi

Depresyon üzerindeki olumlu etkileri, onun sağlığa en önemli faydalarından biri. Ruh halinizi düzeltmek için oldukça etkili olan melisa yağı, doğal bir antidepresan görevi görüyor. Umutsuz ve depresif hissettiğinizde, yukarıda söylediğimiz küvet formülünü uygulayabilir ya da evde melisa aromalı bir tütsü yakabilirsiniz.

Yatıştırıcıdır

Melisa yağı, aynı zamanda bir nervin maddesidir. Bu özelliği, onu sinir sistemi için etkili bir tonik yapıyor. Bu sayede sinirsel rahatsızlıklara karşı da koruma sağlıyor. Ayrıca baş ağrısı, hatta havale gibi sağlık sorunları, melisa yağı kullanılarak tedavi edilebilir.

Spazm Çözücüdür

Kaslarda, sindirim sisteminde, sinir sisteminde ya da solunum sisteminde görülen spazmları tedavi etmek için de kullanılır. Melisa yağının faydaları oldukça fazla. Onlardan biri de öksürüğe doğal bir tedavi sunması. Şiddetli öksürüğünüz varsa, melisa yağı bunun giderilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca nefes darlığı yaşıyorsanız da melisa yağından faydalanabilirsiniz.

Mideyi Rahatlatır

Sindirim sürecinin doğru şekilde çalışmasına yardımcı bir yağ olan melisa yağı, mide problemlerinin tedavisinde de kullanılabilir. Midede bulunan yaralar ya da ülser için doğal bir tedavi seçeneği sunar. Ayrıca mideyi, çeşitli enfeksiyonlara karşı da korur.

Cildi Korur

Melisa yağının faydaları arasında, antibakteriyel özelliği de yer alıyor. Cildi bakterilere karşı koruduğundan, sivilce tedavisinde doğal bir içerik olarak kullanılıyor.

Adet Düzensizlikleri

Adet düzensizlikleri ve adet olamama gibi birçok durumda melisa yağı, yardımcı bir tedavi seçeneği olarak kullanılabilir. Ayrıca adet döneminde görülen ağrıları yatıştırmak için de tercih edilebilir. Bunlara ek olarak menopoz döneminde ortaya çıkan depresyonun tedavisinde de kullanılabilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Tırnak Kırılması

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?