in

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizma hızının yüksek olması sağlığınız açısından faydalı olduğu gibi kilo verme sürecine de olumlu katkı sağlar. Aynı miktarda besin tükettiğiniz halde metabolizmanız daha hızlı çalıştığı takdirde daha fazla enerji yakar ve daha fazla kilo verirsiniz. Bu nedenle daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmak hem formunu korumak hem de kilo vermek için önem taşır.

Metabolizmayı hızlandıran yiyeceklerden bahsetmeden önce beslenme alışkanlıklarınızda yapmanız gereken küçük değişikliklerden bahsedelim. Bu değişiklikler metabolizmanızı hızlandırmanın yanında tatlı krizlerinin de önüne geçecektir.

  • 3 ana 3 ara öğün olmak üzere günde 6 öğün yemek yiyin; böylece vücudunuz uzun süre aç kalmayacak ve metabolizmanız daima aktif çalışacaktır.
  • Akşam yemeğini yatmadan en az 4 saat önce ve az yemeye özen gösterin.
  • Öğünlerinizde daha fazla protein tüketin.
  • Bol su için; özellikle sabah kalktığınızda ve yemeklerde önce bir bardak su içmeye ve günde en az iki litre su içmeye özen gösterin.
  • Hareket edin; olabildiğince hareketli bir yaşam tarzı sürdürmeye çabalayın. Hareket imkanı tanımayan bir işte çalışıyorsanız merdiven çıkmak, yürümek gibi alışkanlıklar edinin.
  • Yemekleri çok miktarda çiğneyerek yiyin; bu sayede besinlerin sindirimine yardımcı olduğunuz gibi az miktarda yiyerek tokluk hissine ulaşırsınız. Az ama yeteri kadar yemek metabolizma hızınızı artırır.

Gelelim bu önlemleri aldıktan sonra metabolizma hızınızı artıracak yiyeceklere.

Yeşil Çay

Yeşil çay metabolizma hızını yükseltmesinin yanında vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Ancak yüksek kafein içeriği nedeni ile çok sık tüketime uygun olmadığı unutulmamalıdır. Günde bir fincandan fazla yeşil çay tüketmemeye özen gösterin. Ayrıca uyku problemleri yaşayan kişiler de yatmadan en az iki saat öncesine kadar yeşil çay tüketmekten kaçınmalıdır.

Yeşil çayı isteğinize bağlı olarak sıcak ya da soğuk tüketebilirsiniz.

Acı Biber

Acı biber metabolizma hızını yükselten yiyecekler arasında ilk sırada gelir. Yemeklerde taze yeşil biber, toz biber ya da pul biber olarak tüketebileceğiniz acı biber yüksek miktarda capsaicin içeriği ile metabolizma hıznızı artırarak kalori yakımını kolaylaştırır. Bununla birlikte mide ve bağırsak rahatsızlıkları bulunan kişilerin acı biber tüketimine temkinli yaklaşması tavsiye edilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Makyajla Yüzü Daha İnce Göstermenin Yolları

Yara İzi Nasıl Geçer?