in , , ,

Montessori Felsefesine Göre Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir?

Montessori Çocuk Odası

Son zamanlarda mobilya kataloglarında yeni bir başlık açıldı: Montessori tarzı yatak, dolap, masa… Artık anaokulları da dahil olmak üzere birçok çocuk alanı montessori felsefesine göre düzenlenip, bu felsefe ile eğitim vermekte. Avrupa ve Amerika’da çoktandır uygulanan montessori eğitim felsefesi Türkiye’de son iki üç yıldır yaygınlaşmış durumda.

Montessori Felsefesi Nedir?

Ayrıca bir başlık konusu olan montessori felsefesini kısaca anlatmak gerekirse: 1907’de İtalya’da yaşayan Maria Montessori tarafından oluşturulmuş geleneksel eğitime karşı çıkarak her çocuğun içindeki özgürlüğe kendi düzeni ve özdisiplini ile ulaşabileceği düşüncesidir.

Montessori Felsefesine Göre Çocuk Odasını Nasıl Düzenleyebilirim?

Bu felsefeye ile düzenlenecek odalarda üç şeye özellikle dikkat etmelisiniz: çocuğunuzun eşyalara erişebilirliği, odanın sadeliği ve çocuğunuzun ilgi alanı

Erişebilirlik: Bu yeni felsefeye göre en önemli ve birincil amaç çocuğunuzun eşyalarına kolaylıkla erişebilerek kendi kendine yetebilmesidir. Özgüvenin temelleri daha bebekken atılacaktır. Yattığı yatağın, giydiği elbiselerin asıldığı dolabın, oyuncaklarını kaldırdığı rafların her biri çocuğunuzun yetişebileceği şekilde alçak boyutlarda olmalıdır. Yatmak istediği zaman yardım almadan yatabilmeli, yatağını uyandığında rahatlıkla toplayabilmelidir. Bu yataklar genelde yer yatağı şeklinde ya da alçak yataklar şeklinde olmaktadır ki çocuğunuz rahatlıkla yatağına ulaşabilsin.

Böylece kendi işini yapmayı öğrenen bir çocuğun hem kendine güveni artacak hem kendi özsaygısı gelişecektir.

Yalnız çocuk odasında değil evin her alanında çocuğunuza kolaylık sağlayacak yöntemler bulmalısınız. Örneğin banyo lavabosuna yetişemeyen çocuğunuza bir tabure alın. Bu şekilde yine kendi işini kendisi yapabilecek ellerini sabunlayabilecek, dişlerini fırçalayabilecektir.

Sadelik: Yine bu felsefeye göre çoğu çocuk odasında gördüğünüz bir sürü ıvır zıvır eşya, türlü türlü oyuncak, süslü, dikkat dağıtacak argümanlar bulunamaz.

İlgi Alanı: Yetiştiği çevreye ve genetik kodlarına göre her bir çocuğun ilgi alanı değişebilir. Çocuk odalarını da kendi zevk ve ilgilerinize göre değil çocuğunuzun gözlemleyerek edindiğiniz ilgi alanı, merakı neyse o şekilde bir düzenleme yapmalısınız.

Bunlara ek olarak çocuğun sahip olduğu oyuncakların karışık şekilde bir dolaba, torbaya atılmasından söz edilemez. Çocuğunuz oyuncaklarını türlerine göre kategorize edip, oyuncaklar için ayrılmış raflara yerleştirebilmelidir. Sebebi ise karışık, dağınık bir oda çocuğunuzun kafasını da karıştırır, dikkatini de dağıtır.

Çocuğunuzun odasını bu felsefeyle kurduğunuzda iş bitmiyor. Ona düzenli olmayı, kendi işini kendisinin yapması gerektiğini de öğretmelisiniz. Bu yeni çağ nazlı, kendine güveni olmayan, annesinin yardımı olmadan hiçbir karar alamayan insanlar için fazla acımasız. Herkes en iyi olmak için çalışıyor. Çocuğunuz için iyilik yapıyorum sanıyorken kötülük etmeyin. Rekabetin, yarışın arttığı son çağda kimse prenses prens değil.

Ona oyuncaklarıyla oynadıktan sonra kaldırması gerektiğini, yatağını toplamayı öğretmelisiniz ama elbetteki zorbalıkla ve cezayla değil. Bu şekilde sorumluluk bilinci de gelişecektir.

Kısaca montessero felsefesine göre düzenlenen odaların amacı çocuğunuzun sizin kolaylıkla yapabildiğiniz rutin günlük işlerinizi onun da rahatlıkla yapabilmesini sağlamaktır. Bu şekilde büyüyen çocuk ileride özgüvenli, kendine ve çevresine saygılı ve mutlu bir birey olacaktır.

Mutlu nesilleri dileğiyle.

 

4 Comments

Leave a Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çocuklar İçin Doğru Spor Branşı Nasıl Seçilir?

Chia Tohumunun Zayıflamaya Katkıları