in , , ,

Nisan Alışverişinde Kız Tarafının Alması Gerekenler Nelerdir

Nişan alışverişi nişan öncesi aileler ile birlikte yapılan alışveriştir. Nişan alışverişi nişandan önce erkek tarafının belirlediği bir tarihte yapılır. Her iki aile karşılıklı olarak gelin ve damat için bir takım eşyalar alır. Nişan alışverişinde alınacaklar yöresel olarak değişiklik gösterebilir.

Nisan alışverişinde kız tarafının alması gerekenler nelerdir ;

Nişanda giymesi için damat adayına 1 adet takım elbise alınır. Bohçaya konması için damat adayına yazlık ve kışlık olmak üzere 2 takım pantolon gömlek alınır. Bunların yanı sıra eğer istenirse mont alınabilir. Bohçaya konulacak bir diğer eşyalar ise günümüzde hazırlarını da bulması kolay olan aile içi fertlerine verilecek nevresim takımlarıdır. Damadın annesine varsa kız ve erkek kardeşlerine de hediyeler konulur. Genellikle damadın annesine ve kız kardeşine nevresim takımı ve yatak örtüsü verilirken erkek kardeşine bir takım iç çamaşırı ve çorap çeşitleri konur.

            Nisan alışverişinde kız tarafının alması gerekenler arasında elektronik eşyalarda vardır. Damadın kullanması için tıraş makinesi takımı, diş fırçası, kol saati alma görevi kız tarafına aittir. Nişan alışverişinde kız tarafının alması gereken şeyler erkek tarafının alması gereken şeylerden biraz daha azdır. Yöresel olarak değişiklik gösterebilir. Erkek tarafının istekleri bazı durumlarda değişebilir. Alışveriş kısmı hazır alınmasından çok aile fertlerine yapılacak olan bohça takımları, nevresim takımları, masa örtüleri olarak daha teferruatlıdır. El emeği gerektiren işlerin birçoğu kız tarafına aittir. Hazır alınabildiği gibi kız tarafı dilerse tüm bu işleri el işlemeleri olarak hazırlayabilir.

Kız tarafı nişan alışverişinde damada ayakkabı ve ev terliği de almakla yükümlüdür. İç çamaşırları ve çoraplar da nisan alışverişinde kız tarafının alması gerekenler nelerdir kısmındadır. Nişan alışverişinde alınan eşyalar her iki ailenin önce kendi evlerinde daha sonra bohçalar ile birbirlerine götürerek sergilediği eşyalar topluluğudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Doğum Çantasında neler olur

Doğum için Yapılacak Alışveriş Listesinde Hangi Ürünler Bulunur

Domates Suyunun Faydaları

Domates Suyunun Faydaları