in ,

Ödem Attırıcı Tarifler

 

Ödem, hormonal ve ya çevresel nedenlere bağlı olarak vücudun çeşitli bölgelerinde şişlik oluşmasıdır. Şişliğin en sık görüldüğü bölgeler el ve ayaklar, yüz ve karın bölgesidir. Şişliğin yanında kişide halsizlik, yorgun uyanma, yüksek tansiyon ve kas ağrıları ortaya çıkabilir.

Ödem oluşumuna neden olan çevresel etkenler;

  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Yüksek miktarda şeker ve ya tuz tüketimi
  • Aşırı sıcaklık
  • Stres

vb. nedenlerdir.

Hormonal Etkenler ve Hastalıklar;

  • Böbrek hastalığı
  • Kalp hastalığı
  • Akciğer Hastalıkları
  • Gebelik

vb. nedenlerdir.

Vücutta ödem birikiminden şikayetçi olan kişiler öncelikle ödem oluşumuna neden olan etkeni mümkünse ortadan kaldırmalı, değilse etkisini minimuma indirmeye çabalamalıdır.
Buna ek olarak kişi beslenme düzenine dikkat etmeli ve bol su tüketmelidir. Vücutta su tutumuna neden olacak yüksek miktarda tuzlu, şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Bu önlemleri aldıktan sonra beraberinde kullanacağınız doğal yöntemlerle ödemlerden tamamen kurtulabilirsiniz.

 

Maydonoz Suyu

Maydonoz suyu bilindiği üzere vücuttan ödem ve toksinlerin atılmasında en etkin maddelerden biridir. Maydonoz suyunu tek başına tüketmekte zorlanıyorsanız karışıma yeşil elma katarak hem daha lezzetli hale getirebilir hem de detoks etkisini artırabilirsiniz.

Maydonoz suyu ile hazırlayacağınız detoks tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler; bir tutam maydonoz, 1 adet yeşil elma ve 1 çay bardağı su. Daha sonra rondo ya da meyve sıkacağına aldığınız malzemeleri çektirin. Eğer evinizde meyve sıkacağı yoksa maydonozu ve elmayı birlikte haşlamanız da iş görecektir.
Hazırladığınız karışımı sabah aç karnınıza içmenizde fayda vardır.

 

Yeşil Çay

Yeşil çay özellikle zayıflama sürecine olumlu katkıları bulunan güçlü bir antioksidandır. Günlük bir fincan yeşil çay içmek ödem atmanıza yardımcı olur. Sabah aç karnına içilmesi daha faydalı olmakla birlikte günün diğer saatlerinde de tüketilebilir. Ancak eğer uyku problemi yaşıyorsanız uyumadan en az 2 saat öncesine kadar yeşil çay içmemenizde fayda vardır. Aksi takdirde yüksek miktarda kafein içeren yeşil çay uyunuzu kaçırabilir.

Limonlu Su

Sabahları aç karnıza bir bardak ılık suya bir yarım limon sıkarak içmeniz gün boyunca hem daha tok hissetmenizi hem de ödemlerinizden kurtulmanızı sağlayacak. Eğer tek başına limonlu su içmekte zorlanıyorsanız karışıma elma dilimleri ekleyebilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hindistan Cevizi Yağı ve Bebekler İçin Kullanımı

Adet Düzensizliği Nedir ve Neden Ortaya Çıkar?