Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik

Değerli hanımlar, Bu yazımızda  hafta hafta gebelik evrelerini anlatmaya çalıştık. Not olarak belirtmeliyiz ki, Yapılan çoğu incelemeden elde edilen boy ve kilo gibi sayısal değerler, yaklaşık ve ortlama tahminler olup, birebir doğruyu yansıtmamaktadır. Hafta hafta gebelik için en sağlıklı ölçüleri bizzat doktorunuzdan elde edebilirsiniz.

Hamilelikte 1. Hafta

40 hafta bir diğer deyişle 280 günlük hamilelileliğinizin ilk haftasındasınız. Tıp literatüründe gebelik yaşı döllenme günü değil son adet tarihinin ilk günü ile başlatılır. Bunun sebebi döllenme tarihini bilmenin güç olmasıdır.

Henüz gebe değilsiniz ve rutin regl döneminizi yaşamaktasınız. Bu hafta içinde döllenecek olan yumurtanız yumurtalıklarınızda olgunlaşmaya başlayacak ve muhtemel iki hafta içinde olgunlaşan yumurta sperm ile buluşarak gebeliğiniz başlayacaktır.

Hamilelikte 2. Hafta

Bu hafta içinde yumurtalıklarınızdaki yumurta büyümeye devam ediyor ve rahminiz bebeğinize uygun bir ortam oluşturmak için kalınlaşmaya başladı bile. Bu esnada regliniz devam ediyor ya da son günlerindesiniz. Belki de eşinizle bebek hayalleri kurmaya başladınız.

Bu hafta bir kadın doğum uzmanına görünmeniz iyi olacaktır. Genetik hastalıklarınızın olup olmadığı hakkında bilgi alabilir, hamileliğinizin ilk üç aylık süresince kullanmanızın son derece mühim olduğu folik asit vitaminine başlayabilirsiniz.

Eğer sigara alkol gibi zararlı maddeler kullanıyorsanız bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve kendiniz için bırakmalısınız.

Hamilelikte 3. Hafta

Bu hafta artık anne adayında yumurtlama gerçekleşti ve tüplerde kendisini dölleyecek spermi bekleme pozisyonuna geçti. Eğer bu birkaç gün içerisinde ilişki gerçekleşirse milyonlarca spermden biri yumurtayı döllemek için rahim kanalında uzun bir yolculuğa çıkacak. Işte bu hafta spermin yumurtaya yolculuk serüveninin başladığı haftadır. Yaklaşık 10 saat içerisinde milyonlarca sperm yumurtanın dış duvarına ulaşır.Bunlardan en sağlıklı ve dayanıklı sperm yumurta hücresinin içine girer. Döllenmeden 30 saat sonra ilk mitoz bölünme gerçekleşir ve bölünerek çoğalma evresi başlar. Bu yaklaşık iki hafta sürmektedir. Bu dönemde ilginç olan ise anne adayı bu yaşananlardan habersizdir.

Hamilelikte 4. Hafta

Bu haftanın sonunda adetinizin geciktiğini fark edeceksiniz. Hatta küçük lekelenmeler dahi yaşayabilirsiniz. Buna yerleşme kanaması denir, endişeye gerek yoktur. Bir gebelik testi alarak hamileliğinizi tasdikleyebilirsiniz.

Anne adayı bu haftada rutin regl dönemi belirtileri ( kasık ağrısı, memelerde hassasiyet, bel ağrısı ..vs )yaşar fakat bu reglin değil minik bebeğinizin habercisidir.

Bu hafta ayrıca döllenmiş yumurtanın annenin rahminde kendisine en uygun yeri bulup yerleştiği dönemdir. Daha 4. haftadan bebeğinizin beyni ve sinirleri oluşmaya başladı bile. Ultrasonda görülemeyecek kadar küçük, 1 mm kadar. Gebelik keseniz de oluşmaya başladı ama onu da ultrasonda görme şansınız çok düşük. Bunun için bir hafta, bebeginizin kalp atışlarını dinlemek içinse iki haftaya daha ihtiyacınız var.

Hamilelikte 5. Hafta

Hamileliğinizin bu haftasında rahminize yerleşen bebeğiniz embriyo durumundadır ve büyümeye başlamıştır. Bu ay sonuna kadar bebeğinizde olağanüstü bir hızda büyüme gerçekleşecek. Ilk oluşacak yapıları ise kalp ve beyin olacak.

Bu hafta içinde doktora gitmişseniz bebeğinizin büyüyüp gelişeceği keseyi görebilirsiniz fakat bebeğiniz bir susam tanesi kadar olduğundan ultrason cihazında görmeniz mümkün olamayacaktır. Adetiniz birkaç gün gecikmişse birkaç gün arayla : öncelikle boş bir kese görürsünüz ; birkaç gün sonrasında bu kesenin içerisinde yer alan yolk kesesini , sonrasında yolk kesesine bağlı embriyoyu ve en geç 8.haftaya kadar kalp atışlarını duyabilirsiniz.

Bu hafta itibari ile anne adayları hamile olduğunu bedenen de hissetmeye başlar. Bunlardan en sık olanı aşırı uyku hali. iştah değişikliği ve bel ağrısı şeklinde tezahür eder.

Hamilelikte 6. Hafta

Bu hafta itibariyle bebeğinizin organ gelişimi başlamıştır. Bebekte oluşan ilk organ kalptir ve iyi bir ultrason cihazı ile bu haftada bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bebeğiniz henüz yaklaşık 4 5 mm iken kalbi atmaya ve besin maddelerini ve oksijeni vücuduna iletmeye başlar. Bacak tomurcukları çıkmaya başladı. Karaciğer , safra kesesi gibi birkaç iç organı da bu hafta gelişmeye başladı.

Dışarıdan bakıldığında şu an için hamile olduğunuzun anlaşılması güçtür.

Bu hafta ile sizde mide bulantısı ve kusma, şişkinlik, kasık ağrısı, uyku hali görülebilir.

Hamilelikte 7. Hafta

Geçen bir haftalık sürede bebeğiniz iki kat büyüdü ve yaklaşık 7 9 mm kadar oldu. Artık kol tomurcukları ve el plakları oluşmaya başladı. Eller ilk olarak kaz ayağı şeklinde biitişikken zamanla parmakları ayrılmaya başlayacak. Akciğerleri normal insandaki yerinde gelişmeye başladı. Beyni oluşturan sağ ve sol yarım küreler gelişmeye devam ediyor.

Anne adayında bu haftada da kusma, uyku hali, sık idrara çıkma ve hazımsızlık şikayetleri görülmeye devam eder. Merak etmeyin, bedeniniz bebeginize alışmaya çalışıyor. Ilk üç ayın sonunda birçok şikayetiniz bitecek ve kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz .

Hamilelikte 8. Hafta

Bebeğiniz bu hafta 10 13 mm ve 1 gr ağırlığına ulaştı. Bu haftada bebeğiniz ilk hareketlerini yapmaya başlayacak. Eğer şanslıysanız ultrasonda bu hareketlere denk gelebilirsiniz. Fakat sizin bu hareketleri hissetmeniz için en az 10 haftaya daha ihtiyacınız olacak.

Bu haftada göz ve kulak şekillenmeye başladı fakat gözler olması gereken yerde değil henüz. Haftalar ilerledikçe gözler yüzün orta hattında birleşecek. Solunum kası olan diyafram da bu haftada oluşacak. Perde şeklinde olan ellerinde parmaklarına dik çizgiler oluşmuş durumda.

Annede ise yorgunluk arttı ve eski sütyenleriniz sıkmaya başladı bile. Kendinize yeni destekli sütyenler almanız bu dönemi daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Hamilelikte 9. Hafta

Bebeğiniz bu hafta 2 cm ve 2 gr kadar oldu. Bebeğinizin ultrason sırasında bacaklarını oynattığına şahit olabilirsiniz. Bu haftada hıçkırık hareketleri ve dilde tat alma duyusu gelişmeye başlayacak. 9. haftanın sonuna kadar bir plak şeklinde olan parmakları ayrılacak ve normal el şeklini alacak.

Annede ne kadar karın büyümeye bel kalınlaşmaya başladıysa da dışarıdan anlaşılacak boyutta değildir. Şişkinlik ve gaz problemi yaşayabilirsiniz. Bu haftalarda annede aşırı duygusallık görülebilir. Aman babalar dikkat …

Hamilelikte 10. Hafta

10. haftanın sonunda bebeğinize artık emriyo değil fetüs diyeceğiz. Bebeğinizin boyu yaklaşık 3 cm ve ağırlığı da 3 gr kadar oldu. Artık tekme atma çabalarına ultrasonda şahit olabilirsiniz fakat hissetmeniz için 10 hafta daha gerekli. Tırnakları ve kendisine özgü olacak olan parmak izi bu hafta oluşuyor. Bebeğinizin göz kapakları oluştu ve gözlerini ta ki 26. haftaya dek kapalı tutacak.

Insan vücudunda olması gerekenlerin %90 ı oluşmuş vaziyette .

Anne adayının rahmi başlarda bir armut kadar iken şu an bir greyfurt büyüklüğüne ulaştı. Rahim büyüdükçe bel ve kasık ağrılarınız olacaktır, gayet normaldir.

Hamilelikte 11. Hafta

Bebeğinizin baş ve popo arasındaki mesafe 6 cm ve ağırlığı ise 17 gr kadar oldu. Bu hafta ile beraber düşük yapma olasılığınız da en alt seviyelere indi. Hamileliğinizin 1/ 4 i bitti bile. Bebeğinizin bu hafta içinde dış genital organları da belirginleşmeye başladı fakat henüz ayırt edilecek düzeyde değiller. Cinsiyet için birkaç hafta daha beklemeniz gerekecek.

Ultrasonda bebeğinizin başının vücuduna göre oldukça büyük görünmesi sizi endişelendirmemeli, gayet normal bir durumdur. Bebeğinizin ileride çıkacak dişleri için diş eti altında tomurcuklanmalar da bu hafta içinde başlamış olacak. Saçları ve tırnakları da oluşuyor.

11- 14. haftalar arası her anne adayına yapılan ikili tarama testini kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Bu test herkese uygulanıp, yaptırıp yaptırmamakta özgürsünüz. Bebeğin down sendromu taşıyıp taşımadığı hakkında bilgi veren test oldukça önemlidir.

Hamilelikte 12. Hafta

Bu hafta bebeğinizin boyu 7 cm ve ağırlığı 23 gr. Tebrikler 1. trimestiri atlatmış bulunuyorsunuz. Daha öncesinde kulaklarına yakın duran bebeğinizin gözleri artık olması gereken yere yerleşti ve bu haftalarda oldukça hareketli. Bazen elini emiyor bazen esniyor. Şanslıysanız bu görüntülere ultrasonda denk gelebilirsiniz. Tırnaklar ve kendisinin imzası niteliğindeki parmak izi tam anlamıyla oluştu. Bebeğinizin tüm olganları oluşmuş durumda. Bu hafta itibari ile inanılmaz hızda büyüyen bebeğinizin büyümesi ilk 3 aya bakarak biraz yavaşlayacak. Bundan sonraki dönemde oluşan organların büyüme evresi gerçekleşecek.

Bu hafta itibari ile anne kendini daha enerjik hissedebilir, sabah bulantıları azalmış ya da bitmiş durumda olabilir. Mide yanması şikayeti yaşayabilirsiniz. Bunun için fazla baharatlı ve gaz yapan yiyecekleri akşam 8’den sonra almamaya gayret etmenizi öneririz.

Hamilelikte 13. Hafta

Bebeğiniz 9 cm ve yaklaşık 40 gr kadar. Artık gebeliğinizin 4. ayı içerisindesiniz. Bebeğiniz bu hafta itibari ile bazı mimik hareketlerini yapmaya başladı : gülümsemek, yüzünü buruşturmak gibi.

Bebeğinizin cildi damarları görünecek düzeyde ince, bu durum haftalar geçtikçe bebeğiniz yağlanacak ve normal insan cildine kavuşacak.

2. trimestir döneminde kendinizi daha iyi hissedecek hatta libido artışı yaşayacaksınız. Bu demek oluyor ki cinsel anlamda bir isteklilik yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte 14. Hafta

Bebeğiniz 12 cm ve ağırlığı tahmini 60 gr oldu. Geçtiğimiz haftalarda oluşmaya başlayan tat alma duyusu bu haftada tamamlandı. Artık tatları ayırt edebilecek durumda. Bebeğinizin vücudu bir iki haftasına göre doğum haline yakın orada. Yalnız bacaklarının vücuduna oranı hala biraz daha kısa. Bebeğiniz bu haftada kafasına dokunduğunda emme refleksi gösterebilir, dokunmalara tepki verebilir. Bu haftanın bebeğiniz için önemi organları yapması gereken işlevleri yapmaya başladı. Artık böbrekleri tam manada çalışıyor hatta içinde bulunduğu amnion sıvısına idrarını yapmakta. Ama bu sizi korkutmasın , bebeğinizin idrarı gayet steril bir sıvıdır. Geleceği dünya için alıştırmalar yapıyor.

Artık hamileliğiniz dışardan dikkatli bakıldığında anlaşılacak kadar büyüdü. Kendinize yeni kıyafetler bakmaya başlayabilirsiniz.

Hamilelikte 15. Hafta

Bebeğiniz bu haftada 15 cm’e ulaştı ve 90 gr kadar oldu. Bacakları da artık kollatı gibi vücuduyla orantılı duruma geldi ve bebeğiniz tüm eklemlerini oynatabilecek kadar güçlendi. Yakında bu hareketleri siz de hissedebileceksiniz. Bebeğinizin vücudu laguna denen ince tüylerle kaplanmaya başlandı ama bunu bugünün ultrason şartlarıyla görmemiz mümkün değil. Bebeğinizin cinsiyeti eğer gösterirse bu haftalarda görülebilir.

Eğer 11-14. haftalar arasında ikili testi kaçırdıysanız bu haftalarda üçlü tarama testini mutlaka yaptırın. Ikili testi yaptırdıysanız doktorunuz sizden üçlü test istemeyebilir.

Hamilelikte 16. Hafta

Bebeğinizin boyu bu hafta itibari ile 17 cm ve kilosu 100 gr kadar oldu. Bu haftadan itibaren cinsiyet konusunda yanılmalar yok denecek kadar azdır. Bebeğinizin cinsel orgnanı tam manasıyla oluştu, artık cinsiyetini net olarak öğrenebilirsiniz. Bebeğinizin öne doğru duran kafası artık daha dik duruyor , göz ve kulaklarıysa yüzünde tam olması gereken yerde artık.

Bebeğinizin hareketlerini bu haftadan itibaren hissedebilirsiniz fakat ilk gebeliğiniz değil ise. Ilk gebeliklerde bu süre 21. haftaları bulabilmektedir. Bebeğin kasları ve hareket kabiliyeti geliştikçe size daha sert vuruşlar gerçekleştirecek.

Hamilelikte 17. Hafta

Bebeğiniz bu hafta 20 cm’e ulaştı ve 130 gr kadar oldu. Daha öncesinde leğen kemiğiniz çevresinde bulunan bebeğiniz bu hafta göbek deliğinizin birkaç cm altına kadar ulaştı. Cildi transparan şekilde olan bebeğiniz yavaş yavaş yağ bağlamaya başladı. Bu haftada bebeğinizin ter bezleri de oluşmaya başlamış halde.

Anne adayları bu haftadan itibaren bacak ve karın krampları geçebilir. Bu şikayetler kalsiyum ve magnezyum açığınızın habercisidir. Doktorunuza belirterek vitamin takviyesi almanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte 18. Hafta

Bebeğiniz 21 cm ve ağırlığı da yaklaşık 170 gr civarında. Bu haftadan itibaren bebeğiniz yüksek dozlu seslere tepki verebilir: bir kapı çarpması, sert bir fren sesi gibi.

Bebeğiniz bu haftada dış yüzeyini sudaki buruşmadan koruyan verniks kazeoza denilen kremsi yapıyı oluşturuyor. Bebeğinizin yeri oldukça geniş olduğundan sürekli pozisyon değiştiriyor. Bazen ayaklarını çapraz yapıyor, bazen ellerini başına götürüyor, dönüyor. Haftalar ilerledikçe rahminize sığamayacak ve hareket etmesi zorlaşacak.

Anne adaylarından bu haftada lökore denilen beyaz akıntı artışı görülebilir. Fakat akıntınızın rengi sarı ve kahve tonlarında olup buna kaşıntı ve yanma da eklenirse mutlaka doktorunuza danışınız.

Hamilelikte 19. Hafta

Bebeğiniz artık 23 cm ve ağırlığı da 210 gr. Bu haftada bebeğinizin saçları oluşacak. Bebeğinizin tüm duyuları gelişimini tamamlamış durumda. Yüzüne dokunabiliyor, kordonuyla oynuyor, geriliyor. Bu haftada bebeğiniz yeni doğan bir bebeğinki gibi uyuma sürecine girebiliyor ve hatta bazı araştırmacılara göre rüya bile görebiliyor. Bebeğinizin de eşi yani plesenta büyüdükçe beslenmesi de daha kolay oluyor.

Bir hafta sonrasında 6 aylık hamile olacaksınız, artık vücudunuzdaki değişikliklerde hızlı bir değişim yaşanacak. Göğüsleriniz, karnınız ve kalçalarınızdaki büyüme artacak. Bu değişimin kalıcı olmaması için çatlak kremi kullanmayı unutmayın.

Hamilelikte 20. Hafta

Bebeğinizin boyu 25 cm ulaştı ve artık 250 gr oldu. 40 haftalık hamilelik serüveninizin tam ortasına geldiniz ve 6. aya girmiş bulunmaktasınız.

Bebeğinizin kıpırtılarını yavaş yavaş hissetmeye başladınız. Bu kıpırtılar bir kelebek çırpıntısı bir baloncuk patlaması hissiyatı verebilir. Bebeğinizin doğduktan sonra yapacağı ilk dışkısı birikmeye başladı.

Anne adayının karnı artık iyice büyümüş durumda. Ağırlık merkeziniz öne doğru değiştiğinden düşmelere karşı dikkatli olun. Çok yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun.

Hamilelikte 21. Hafta

Bebeğinizin boyu 28cm ve ağırlığı da 310 gr. Bebeğiniz bu haftadan itibaren büyüyecek ve kilo alacak. Kelebek çırpması şeklinde olan bebeğinizin hareketleri artık daha net ve sert şekilde hissediliyor.

Bebeğinizin kaşları ve gözleri tam olarak seçilebilir fakat gözleri hala kapalı vazityette yatıyor. Anne adayının bacaklarında ödem oluşabilir. Bunun için günde on dk’lık yürüyüşler ve duş esnasında soğuk su kompleksi iyi gelecektir.

Gece uyumakta zorlanıyorsanız bacaklarınızın arasına bir yastık alın ve solunuza dönerek uyumayı deneyin.

Hamilelikte 22. Hafta

Bebeğiniz 29 cm ve 400 gr ağırlığında. Bebeğinizin vücut alt tabakasında yağ birikmesinin devam etmesiyle o şeffaf transparan görüntü de kayboluyor. Tüm vücut olarak büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Bebeğinizin içinde bulunduğu amnion sıvısı her 3 saatte yenilenerek daha steril bir ortamda yüzmesini sağlıyor.

Eğer yaptırmadıysanız 18-23. haftalar arası organ tarama testini yaptırınız. Bu test aslında 4 boyutlu bir ayrıntılı ultrason incelemesidir. 35 – 40 dk süren bu görüntüleme ile bebeğinizin her organı ayrıntılı incelenir. Hatta bebeğinizin kime benzediğini bile söyleyebilir.

Hamilelikte 23. Hafta

Bebeğiniz 30 cm ve ağırlığı da 500 gr yani artık yarım kilo oldu . Bu haftada bebeğiniz sizin sesinizi ve diğer insan ve nesnelerin seslerini ayırt edebilir. Ona kitap okuyabilir, müzik dinletebilirsiniz. Sizin ve diğer unsurların sesini ne kadar ayırt ediyor olsa da bulunduğu sıvıdan ötürü ses uğultulu gelecektir. Yani bir saç kurutma makinası sesi ya da araba motoru sesine benzeyen bu uğultu bebeğiniz doğduğunda huysuz gecelerinize eşlik edecek ve sizi büyük bir dertten kurtaracak seslerdir.

Bu haftadan itibaren cinsel hayatınızda pozisyon sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bunun için daha yaratıcı şeyler denemenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte 24. Hafta

Bebeğiniz bu haftada 31 cm ve 600 gr oldu. Bebeğinizin artık herhangi bir erken doğum olması durumunda yaşama ihtimali bu haftadan itibaren yüksek. Bunun sebebi ise akciğerler gelişiminde önemli bir döneme girmesidir. Bebeğinizin cildi hala kırmızı ve kırışık vaziyette. Haftalar sonra vücudu yağlanacak ; kızarıklık ve kırışma yerini pamuksu bir cilde bırakacak.

Anne adayları el ve ayak bileklerinde şişlikler yaşayabilir. Eğer ciddi problemler yaşıyorsanız doktorunuza danışmanız tavsiye olunur.

Hamilelikte 25. Hafta

Bebeğinizin boyu 33 cm ve ağırlığı 725 gr kadar. Bu haftada bebeğinizin burun delikleri açılıyor ve haftaya da kapalı olan gözleri açılacak. Bebeğiniz oldukça hareketli. Bunu hissetmeniz onun gayet iyi olduğu hakkında sizi rahatlatabilecek bir bilgi durumundadır.

Bu haftadan itibaren sırt kavisiniz oldukça artmış durumda olacak. Son zamanlarda nefes darlığı yaşamanız da olasıdır.

Hamilelikte 26. Hafta

Bebeğiniz artık ortalama 35 cm boyunda ve 850 gr ağırlığında. Şimdiye kadar göz kapakları birleşik ve kapalı olan bebeğiniz artık gözlerini açabiliyor. Ayrıca muhtemelen bilmediğiniz bir sır vereyim size: anne karnındaki neredeyse tüm bebeklerin göz rengi mavi! Fakat gerçek göz rengini ancak doğumdan birkaç ay sonra öğrenebileceksiniz. Olsun sabırlı olmak gerek. Ayrıca bu hafta bebeğinizi görme ve işitme duyuları için mühim bir vakit. Bu hatfada iç kulak, orta kulak ve sinir sistemleri oluşumunu tamamlamış olacak. Bu da demektir ki önümüzdeki haftalarda seslere karşı duyarlı olacak ve hatta ani seslerde zıplayarak sarstığını hissedeceksiniz. Çünkü rahim onun içerisinde bulunan sıvı sesleri kolayca iletir.

Hamilelikte 27. Hafta

Bebeğiniz 36 cm ve 1000 gr yani 1 kilo ağırlığında. Bu haftayı doğuma hazırlık olarak değerlendireceğiz. Bu haftadan itibaren son trimestıra yani son üç aylık döneme girdiniz. Bundan sonraki haftalarda bebeğiniz neredeyse her hafta 250 gr alacak. Bebeğinizin hıçkırıkları bu haftada oldukça artar.

Anne adayında bu haftadan itibaren sırt ve bel ağrıları artabilir. Uyumakta zorluk ve nefes almada zorluk çekebilirsiniz.

Hamilelikte 28. Hafta

Bebeğiniz 38 cm ve 1200 gr ağırlığında. Tat ve koku duyuları tamamen oluşmuş durumda. Bebeğiniz sizin kokunuzu ve sütünüzün tadını çok net bir şekilde ayırt edebilir. Artık bebeğiniz gözyaşı üretebiliyor ve ayakları da 5 cm kadar oldu.

Şeker yüklemesi yapılmadı ise bu hafta bunun için son haftanız olacak.

Hamilelikte 29. Hafta

Bebeğiniz 39 cm ve ağırlığı da 1350 gr kadar oldu. Bu haftada bebeğinizin böbrek üstü bezlerinde estriol isimli bir hormon üretilecek ve bu hormon süt salımınızı sağlamaya yarayacaktır. Yani bebeğiniz bu haftadan itibaren doğduğunda onu emzirebileceksiniz.

Artık karnınız oldukça büyümüş durumda. Fazla sıkı kıyafetler giymek hem bebeği hem de sizi rahatsız edecektir. Bol kıyafetler giymenizi ve uyurken sol yanınıza yatarak uyumanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte 30. Hafta

Bebeğiniz artık 40 cm ve ağırlığı 1500 gr . Artık son on haftaya girmiş bulunmaktasınız. Bebeğinizin boyu son 6 haftada daha az uzayacak.

Bu haftadan itibaren kısmi kasılmalar yaşayabilirsiniz, gayet doğaldır telaşa mahal yoktur. Bebeğiniz 1 saat içinde en az on kez hareket ediyorsa gayet sağlıklıdır, diyebiliriz. Bebeğinizin yeri oldukça daraldı, hareketleri sizi uykunuzdan uyandıracak düzeye geldi. Siz yorgun ve uykusuzken bu elbette bebeğinizin hareket potensiyeline de yansıyacaktır. Yorulmamaya ve uykusuz kalmamaya dikkat edin.

Hamilelikte 31. Hafta

Bebeğinizin boyu 41 cm ve ağırlığı da 1650 gr oldu. Bebeğinizin boy uzaması kısmen yavaşladı ama buna nazaran kilo artışı hızlandı. Bu haftayı da içine alan 30 ile 32. haftalar arasında bebeğinizin hareketleri sıklaşacaktır. Hatta siz acaba rahat değil mi, diye endişelenebilrsiniz. Bu endişenizin yersiz olduğu konusunda garanti verebiliriz. Hatta sol yanınıza yattığınızda daha da artan hareketlenmeler yaşayabilirsiniz. Bu pozisyonda bebeğinize daha çok oksijenin gitmesiyle keyfinin oldukça iyi olduğu anlamında bir işarettir.

Son 4 haftaya kadar doktorunuzun bir uyarısı olmadı ise cinsel ilişkide bir engel yoktur.

Hamilelikte 32. Hafta

Bebeğinizin boyu ortalama 43 cm ve ağırlığı da 1850 gr kadar. Artık bebeğinizin tüm duyuları gelişmiş durumda yani yeni dünyasına hazır. Bebeğiniz doğum kilosunun yarıya yakınını bu haftadan itibaren alacak. Siz günde 350 – 400 gr alırken bunun yarısı bebeğinize gidecek yarısı size kalacak. Bu haftayla birlikte 8. ayınız da bitmiş olacak. Doğuma oldukça yaklaştınız. Yalancı doğum sancıları yaşayabilirsiniz. Bu durumda sancının kaç dakikada bir geldiğini takip etmeniz ve doğumun başladığına dair nişan geldiğinde hemen doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Hamilelikte 33. Hafta

Bebeğinizin boyu 44 cm ve ağırlığı da 2000 gr. Bu haftasında bebeğiniz ve sizin için önemli bir şey gerçekleşecek. Bebeğiniz artık doğum pozisyonunu alacak. Yani baş aşağıya bakar vaziyette rahminize dönük vaziyette duracak. Bebeğinizin yeri de oldukça daraldı .

Bu haftalardan itibaren annenin bel ve sırt ağrıları artmış olacak. Eğer bel ağrınız aniden gelir ve kasıklara doğru iniyorsa bu erken doğumun habercisi olabilir.

Hamilelikte 34. Hafta

Bebeğiniz 45 cm ve 2200 gr kadar. Bu haftada bebeğiniz göz kapaklarını sık sık açıp kapatacak. Eğer şanslıysanız ultrason esnasıda buna şahit olabilirsiniz.

Bebeğiniz artık doğmaya hazır vaziyette bekliyor. Ayak ve ellerinizde karıncalanmalar hissedebilirsiniz. Ödeminiz artmış olabilir. Bol bol su içmenizi ve fazla ayakta kalmamanızı ayrıca otururken veya yatarken ayaklarınızın altına bir iki tane yastık koyarak kan akışınızı düzenlemenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte 35. Hafta

Bebeğiniz 46 cm ve 2500 gr kadar oldu. Bu haftada bebeğiniz gelişimini tamamladığı için sadece kilo alımı gerçekleşecek. Bebeğiniz oldukça büyüdü ve bu da tekmelerinin sizin canınızı acıtacak düzeye geldiği anlamına geliyor. Bu haftadan itibaren her hafta doktorunuza görünüp NTS cihazına bağlanarak sancınız olup olmadığına ve bebeğin kap ritmine baktırmanız gerekiyor.

Hamilelikte 36. Hafta

Bebeğinizin boyu 47 cm ve ağırlığı da 2650 gr. Artık bebeğiniz doğum kanalına yerleşmeye başladı ve bebeğinizin vücudunu kaplayan verniks keoza isimli kremsi yapı da dökülmeye başladı. Bebeğinizin amnion sıvısına karışan idrarı, deri döküntülerini solunumla yutar ve bu yuttuğu maddeler doğduğunda ilk kakası olarak dışarı atılacaktır. Bebeğinizin başı rahminize ve bacaklarınıza baskı yapıyor . Yürümekte zorluk çekebilirsiz.

Hamilelikte 37. Hafta

Bebeğiniz 48 cm ve ağırlığı 2800 gr oldu. Bebeğiniz bu hafta ve sonrasında doğarsa prematüre sınıfında olmayacak. Yani erken doğum zamanını geçirmiş durumda.

Bebeğinizin ne zaman geleceğini ne ultrasonografik takiple ne de vajinal muayene ile bilebiliriz. Bu tamamen bebeğinizin keyfine kalmış .

Bebeğinizin ve sizin ihtiyaçlarınının olduğu doğum çantanızı hazır bekletmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte 38. Hafta

Bebeğiniz 49 cm ve ağırlığı 3000 gr . Bebeğinizin çoğu refleksi gibi yakalama refleksi de gelişti. Parmağınızı bebeğinizin eline koyduğunuzda sıkacaktır. Bu tamamen bir reflekstir , bilinçli değildir. Bebeğinizin göz rengi doğduğunda mavi renkte olabilir fakat göz pigmenti tam rengini bebeğiniz doğduktan 9 ay sonra alacaktır.

Hamilelikte 39. Hafta

bebeğiniz 50 cm ve 3150 gr oldu. Artık doğumunuz çok yaklaştı belki de arada sancılar çekiyorsunuz. Peki doğumun başladığını nasıl anlayacaksınız? Doktorunuza bunu kesinlikle hatırlatın. Bizim bu konuda söyleyebileceklerimiz öncelikle kasılmalarınızın ritmik olmasıdır. Sancılarınızın 3 ya da 5 dakikada bir olmasını bekleyin. Düzensiz sancı doğum habercisi değildir.

Doğum nişanını görmeniz gerekir. Bu pembe ya da kırmızı akıntı olabilir. Ve en son olarak da suyunuz gelebilir. Suyunuz daha önceden de gelebilir. Sancınız ya da nişanınız gelmeden suyunuz gelirse hemen doktora gitmenizi öneririz.

Hamilelikte 40. Hafta

Bebeğiniz 51 cm ve ağırlığı da 3350 gr. Artık beklenen hafta geldi çattı. Son adet tarihinize göre bu hafta doğum haftanız olacak. Bundan sonraki haftalarda doğan bebekler için zaman aşımı bebekler denir.

40 haftalık gebelik serüvenimiz sona erdi. Umarız her anne bebeğini sağlıkla kucağına alabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. […] Hafta hafta gebelik hesaplama uğraşı gebe hanımlarımız arasında doğuma kadar vazgeçilmeyen ve merak uyandıran bir eylem olacak. Fakat bir çok web siteye girdiğiniz zaman dikkat edeceksiniz ki her hafta için sayfa sayfa tıklayıp bakmanız lazım. Bunu tek sayfada liste olarak verenlerin sayısı çok az. Bu nadir ve kullanışlı sitelerden birisi de bilirdisi.com. Hafta hafta hamilelik takibi ve gebelik hesaplama ile başlayıp ideal boy ve kilo hesaplama aracına kadar her şey elinizin altında. Üstelik diyet konularında da kendili dedikleri gibi tam ” Bilirdişi” ler efendim. […]

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Site Login
Forgot your password?

Forum istatistikleri
Discussions:
821
Messages:
2,505
Members:
108
Latest Member:
Mrv
Çevrimiçi üyeler
Total 2 ( members 0 guests 1 robots 1 )
Günün Dişileri
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM