in , , ,

Ramazan Ayında Zayıflamak İsteyenlere 10 Öneri

Çoğu kişi ramazan ayında oruçla beraber kilo vermeyi düşünür. Ancak beklenenin aksine yavaşlayan metabolizmadan dolayı birçok insan kilo almaktadır. Eğer aşağıda vereceğimiz maddelere dikkat ederseniz elbette bu mümkün olacaktır. İşte Ramazan Ayında Zayıflamak İsteyenlere 10 Öneri ;

Günde en az 2.5 litre su için

Ramazan dolayısıyla sudan mahrum kalan vücut ödem yapacaktır. Bu sebepten ötürü iftar ile sahur arasında 2, 2.5 litreye yakın su içmeye özen gösterin. İftarınızı hurma, zeytin ne ile açıyorsanız açtıktan sonra suyu bal ve limon karışımlı ile almalısınız ki kan şekeriniz düzene girsin. İftardan sonra birkaç fincan rezene çayı içmelisiniz. Bu sayede mide şişkinliğiniz de olmayacaktır.

Çayı demli olarak içmeyin

Araştırmalar gösteriyor ki siyah çay su içmeyi beynimize unutturuyor. Bu sebepten su içmemizin önemli olduğu gerçeğini düşünürsek çok açık olmak kaydıyla bir iki çay bardağı şeklinde tüketilmelidir.

Baharatları olabildiğince azaltın

Tarçın hariç diğer baharatları ramazan ayında tüketirken dikkatli olmalıyız. Tarçının kan şekerini düzenleme özelliği bu baharatı özel yapmaktadır. Özellikle kompostolarda tarçını kullanabilirsiniz. Bir de kimyon sindirimi kolaylaştırdığı için az miktarda yemeklere eklenebilir.

İftarda çorba içmeyi ihmal etmeyin

Ağzımıza attığımız herhangi bir yiyecek 13 dakika sonra beyne doydum hissi yollayabilmektedir. İftarınızı çorbayla açtıktan sonra beş on dakikalık akşam namazı molası verebilir ya da bir şekilde bu süreyi geçirebilirsiniz.

Tatlıyı iftardan en az iki saat sonraya ayırın

Gerçekten ramazanda biraz kilo vermek istiyorsanız haftada bir kere tatlı yemeye gayret edin. Tatlılardan da sütlü olanlarını tercih edin.

Kabuklu  meyveler tüketmeye özen gösterin

Kabuklu meyveler yiyerek hem daha fazla besin alır hem de tokluk hissi içerisine girersiniz ve kabuklu yiyecekler bağırsakların da daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır.

Ceviz tüketin

Ceviz hem tok kalma sürenizi uzatacak hem de içindeki omega 3 vitaminiyle gün içinde daha rahat olmanıza yardımcı olacaktır.

Sahurda müsli yiyin

İçerisine doğranmış bol miktarda meyve ile iyi bir karbonhidrat kaynağı olan müsli sahur için iyi bir tercih olacaktır.

Haftada bir balık yiyin

Balık, içerisindeki yararlı yağlar sebebiyle metabolizma hızını artırır ve zayıflamayı kolaylaştırır.

İftardan sonra yürüyün

İftardan bir saat sonra yirmi dakikalık yürüyüş zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Cildinize Güneş Işınlarının Verdiği Zararlar

Cildinizi Güneşten Nasıl Koruyabilirsiniz?