in ,

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Bakımlı ve gür saçlar güzel bi görünüme sahip olmak için son derece önem taşır. Ancak zaman zaman çevresel etkenler, hormonal nedenler ya da genetik yatkınlıklar nedeni ile saçlar dökülmeye başlayabilir. Bu durum ilk etapta saçın seyrekleşmesine yol açarken zamanında müdahale edilmediği takdirde kelliğe kadar giden sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle zamanında gerekli önlemler alınmalıdır.

Bu yazımızda saç dökülmesine neden olan bazı etkenleri ele alacak ve saç dökülmemesinin önüne geçmek için alabileceğiniz önlemlerden bahsedeceğiz.

Kimyasal İşlemler

Kimyasal işlemler saçların hem köklerden zayıflayarak dökülmesine hem de koparak dökülmesine neden olur. Bu işlemlere örnek olarak saç renginin açılması, boya, röfle, ombre gibi uygulamalar verilebilir. Bu uygulamalar saçlarınızın doğal yağlarını kaybetmesine ve pH dengesinin bozulmasına yol açarak saç köklerini ve tellerini güçsüzleştirir. Sonuçta saç dökülmesi problemi ortaya çıkar. Kimyasal işlemler nedeni ile saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız saçlarınıza aktar ya da kozmetik marketlerden temin edeceğiniz doğal yağlar ile bakım yapmanızda fayda vardır. Bu doğal yağlara hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı, sarımsak yağı gibi yağlar örnek verilebilir.

Yanlış Ürün Kullanımı

Şampuan, saç kremi, tarak ya da saçınız için kulladığınız diğer ürünler mutlaka saç tipinize uygun olmalıdır. Aksi takdirde kurumaya yatkın saçlarınız için kulandığınız yağlı saçlara özel şampuan saçınızı daha da kurutarak saç dökülmesine yol açabilir. Ya da yanlış tarak seçimi saçlarınızı koparak dökebilir.

Isıl İşlemler

Saçlarınıza uyguladığınız fön, düzleştirme, maşa gibi işlemler saç sağlığınıza dost değildir. Aksine bu ısıl işlemler saçınızın nemini kaybederek güçsüzleşmesine yol açar. Bu nedenle ısıl işlemler yerine alternatif yöntemleri kullanmakta fayda vardır. Ya da saçlarınızı ısıl işlemlere karşı korumak amacıyla geliştirilmiş kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz.

Saç Toplama Stili

Eğer saçlarınızı çok sıkı topluyorsanız saç kökleriniz zarar göreceği için dökülme problemi ile karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle saçlarınızı çok sıkı toplamamaya ve özellikle gece saçlarınız toplu uyumamaya özen gösterin.

Saç Yıkama Sıklığı

Saçlarınız özellikle kurumaya yatkınsa her gün yıkamamanızda fayda vardır. Aksi takdirde saç deriniz daha da kuruyacak ve saç dökülmesi sorunu baş gösterecektir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Sivilce Kurutucu Doğal Yöntemler

Dudak Peelingi Nedir ve Nasıl Yapılır?