in ,

Saç Dökülmesine Neden Olan Çevresel Etkenler

Saç dökülmesine hormonal etkenler, genetik yatkınlıklar ya da çevresel etkenler neden olur. Bunlardan çevresel etkenler;

  • Stres
  • Sigara, alkol ve ya yabancı madde kullanımı
  • Bazı hastalıklar
  • Kullanılan ilaçlar ve alınan tedaviler
  • Saça uygulanan kimyasal işlemler
  • Kozmetik ürünler
  • Yetersiz beslenme

Bu yazımızda kısaca bu nedenleri inceleyecek ve çözüm önerilerinden bahsedeceğiz.

Stres Nedeniyle Saç Dökülmesi

Stres ya da kaygı bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar saç bozukluğuna neden olan yaygın çevresel etkenlerdendir. Stres nedeniyle saç dökülmesi yaş ya da cinsiyet farketmeksizin her insanı tehdit eder.
Stres nedeniyle ortaya çıkan saç dökülmesi problemi saçlı derinin tamamının tehdit edebileceği gibi bölgesel bir soruna da yol açabilir. Örneğin alopesi areatanın, halk arasında bilinen adıyla saçkıran, ortaya çıkış nedenleri arasında stres ilk sırada gelir. Bu tip saç dökülmesinde saçın bir bölgesinde genellikle bozuk para büyüklüğünde bir alanda kelliğe kadar varan saç dökülmesi görülür.
Stres nedeniyle saç dökülmesini engellemek için alınması gereken başlıca önlem stresi kontrol altına almaktır. Bunun yanında saç dökülmesi problemi oluşan bölge ya da saçlı derinin tamamı doğal yağlarla desteklenebilir. Bu durum saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olacaktır.
Stres nedeniyle dökülen saçlar kalıcı olarak kaybedilmez, etken ortadan kalktıktan sonra kaybedilen saçlar geri kazanılır.

Kimyasal İşlemler Nedeniyle Saç Dökülmesi

Saça uygulan röfle, boya, ombre gibi kimyasal işlemler ya da saç kaynak yöntemleri saç dökülmesine neden olabilir. Özellikle saçın rengini açmak için kullanılan kimyasal maddeler saç derisini etkileyerek saç dökülmesine neden olur. Beraberinde nemini kaybeden ve pH dengesi bozulan saç koparak dökülmeye de başlayabilir.
Kimyasal işlemler nedeniyle saçlarınızı kaybetmek istemiyorsanız saçınızı boyatmaktan kaçınmalı ya da doğal ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz.Eğer saçınız hali hazırda bir kimyasal işleme maruz kalmışsa doğal yağlarını ve nemini geri kazandırmak için aktar ya da kozmetik marketlerden temin edebileceğiniz hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı gibi ürünlerle saçlarınıza bakım yapmanızda fayda vardır.

Bunlara ek olarak saçlarınızı çok sıkı toplanmamaya ve saçınız uyurken saçlarınızı açık bırakmaya özen gösterin.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Evde Cilt Bakımı

Evde Cilt Bakımı İçin Öneriler

Doğru Bronzer Seçimi ve Uygulaması