in ,

Saç Dökülmesinin Hormonal Nedenleri

Saç dökülmesi hormonal, çevresel ya da genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan ve sonucu kelliğe kadar gidebilen bir süreçtir. Herhangi bir sağlık problemine yol açmamakla birlikte kişide estetik kaygılara yol açabilir. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kişiler süreci durdurmaya çabalar. Ancak saç dökülmesini durdurmak için öncelikle saç dökülmesine neden olan faktörün tespit edilmesi, mümkünse ortadan kaldırılması değilse etkilerinin minimuma ,indirilmesi gerekir. Aksi halde saçlarınız bütün müdahalelere rağmen dökülmeye devam edecektir.
Bu yazımızda saç dökülmesine neden olan üç temel etkenden hormonal nedenleri ele alacağız.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Hormonal nedenlerle görülen saç dökülmesi tiplerinin başında halk arasında erkek tipi saç dökülmesi olarak andro genetik saç dökülmesidir. Andro genetik saç dökülmesi aynı zamanda ülkemizde ve dünyada en yaygın görülen saç dökülmesi tipidir.
Erkek üreme hormonu olan testesteron ve yaş etkenleri sonucu ortaya çıkan saç dökülmesinin genetik faktörlere dayandığı tahmin edilmektedir.
Andro genetik saç dökülmesi erkeklere özgü bir saç dökülmesi tipi olmayıp kadınlarda da görülebilir.
Erkek tipi saç dökülmesi nedeniyle kaybedilen saçlar genellikle geri kazanılamaz. Bu nedenle erken müdahale önem taşır.

Troid Hastalıkları

Saç dökülmesine neden olan bir başka hormonal bozukluk troid hastalıklarıdır. Troid bezi T3 ve T4 hormonlarını üreten ve metabolizmayı düzenleyen bir organdır. Bu organın az ya da çok çalışması sonucu troid hastalıkları ortaya çıkar. Troid bezi hastalıkları özellikle kadınlarda saç dökülmesinin tipik nedenlerinden biridir. Bu nedenle saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler öncelikle troid hastalıkları ile mücadele ederek hormonlarını kontrol altına almaya çalışmalıdır.
Hastalığın tedavisi sonrası büyük oranda kaybedilen saçlar geri kazanılır, kalıcı saç kaybına neden olmaz.

Menopoz

Bir diğer hormonal saç dökülmesi nedeni ise yine kadınları etkisi altına alan menopoz nedeniyle yaşanan hormonal değişimlerdir. Menopoz sonrası kadınlarda yumurtalık faaliyetleri azalır ve östrojen seviyesi düşer. Buna bağlı olarak kandaki östrojen seviyesi düşer ve beraberinde tüylerde azalma görülür. Bu durum saç dökülmesine yol açar.
Menopoz nedeniyle saçlar kalıcı olarak kaybedilebilir. Bu yüzden menopoz sonrası aşırı saç dökülmesi problemi olan kadınlar mutlaka bir uzman desteği almalıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karın Yağlarından Kurtulmanın Yolları