in , ,

Sağlıklı Beslenerek Dengeli Kilo Almak

Bazı kişiler için kilo almak sorun olabiliyor, gerek metabolizma kaynaklı problemler gerekse hormonal bozukluklardan kaynaklanan sorunlarla kilo kaybı yaşanabiliyor. Fazla kilo nasıl bir sağlık sorunu ise kilo kaybı çok daha büyük sorunlara yol açabiliyor. Vücut dengesiz olabiliyor ve dengesizlikler sonucunda sağlık bozuluyor. Kilo almak ise kilo vermekten çok daha zor bir süreçtir. Kilo almak zaman ve sabır ister, uğraşmak gerekir ve inanmak gerekir.

Kilo Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

İnsanlar zayıfsa ve kilo almak istiyorsa öncelikle buna inanmalıdır. Gerekli tahliller yapılıp kilo kaybına neden olan hastalık veya hormonal bozukluk var mı diye bakılır ve sorun varsa öncelikle o çözülür. Herhangi bir hastalık varsa tedavisi yapılır ve kilo almak için özel bir diyet programına başlanır.

Sağlıklı Kilo Almanın Yolları

  • En önemli nokta güne kahvaltı ile başlamak, en önemli öğün olan kahvaltıyı erken saatlerde yapmak kilo almanızda önemlidir.
  • Kilo almak isteyenler mutlaka öğünlerine dikkat etmelidir, kaliteli ve düzenli beslenme ile rahatça kilo alabilirsiniz.
  • Sağlıklı kilo almak için kas dokusunun güçlenmesi lazımdır, yeterli düzeyde protein ve karbonhidrat alımı ile kas dokusunu güçlendirebilirsiniz. Günlük her öğünde mutlaka karbonhidrat ve protein alımı olmalıdır.
  • Ara öğünlerde protein bakımından güçlü ve kalorisi yüksek gıdalar tüketmelidir. Özellikle fındık, badem, ceviz ve kuru yemişler, süt, kek, kuru meyveler, taze meyveler tüketmelidir.
  • Yemeğin yanında içilen içecekler doygunluk hissetmeye sebep olur, yemek sırasında içecek içmemeli suyu bile yemekten 40-45 dakika sonra içmelidir.
  • Baharatlı ve acılı gıdalar iştah açıcıdır, yemeklerde kullanmalı, tatlı yemeli, kalorisi yüksek gıdalar yemelidir.
  • Yemek öncesi yapılan egzersiz iştah açar, daha fazla yemek yersiniz.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Zayıflamak İsteyenlerin Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Ev Yapımı Sivilce Maskeleri