in ,

Sağlıklı Bir Uyku Uyumak İçin Ne Yapmalı?

Sağlıklı bir uyku sağlıklı bir vücudun ilk şartı olduğu gibi mutlu bir insanın da olmazsa olmazıdır. Sağlıklı uyuyamayan insanlar gün içinde uykusuzluk çekiyor dahası stres, sinirlilik, yorgunluk gibi hislere yenik düşüyor. Üstelik uyku vücudumuzun periyodik olarak kendini yenilediği ve bir sonraki güne hazırladığı bir ihtiyaçtır. Bu nedenlerle sağlıklı bir uyku uyumak hayati önem taşır.

Sağlıklı bir uyku hayatınızı olumlu etkiler

Tüm bunlara rağmen pek çok insan uykusuzluk problemi yaşıyor ve bir kısmı ciddi olarak problemin farkında bile değil. Peki sağlıklı uyumadığınızı nasıl anlayacaksınız?

Eğer sabahları yorgun uyanıyorsanız, yataktan kalkmakta zorlanıyorsanız, bir gecede 2 ya da 3 ten fazla sayıda rüya görüyorsanız, gece sık sık uyanıp tekrar uymanız zaman alıyorsa uyku problemi yaşıyorsunuz demektir.

Bu sorunlar solunum yolu bozuklukları, kilo gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, beslenme alışkanlıklarına ve psikolojik etkenlere de bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Uyku problemlerinin çözümü için öncelikle sorunun neden kaynaklandığını tespit etmelisiniz. Eğer sorun bir sağlık probleminden kaynaklanıyorsa bir uzman yardımına başvurarak tedavi almalısınız. Bu sağlık problemleri solunum yolu bozuklukları nedeniyle oluşan uyku apnesi ya da diyabet nedeniyle gece sık sık uykunun idrara çıkma ihtiyacı ile bölünmesi gibi rahatsızlıklar olabilir.

Bunun yanında sık karşılaşılan uyku bozukluğu nedenlerinden biri beslenme alışkanlıklarıdır. İdeal bir uyku için yatmadan iki saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız. Bunun yanında kahve, çay gibi kafein içen ve uykunuzu kaçıracak içeceklerden uzak durmanız önem taşır. Sanıldığının aksine yeşil çay da bol miktarda kafein içerir ve uykunuzu kaçırır. Bir bardak yeşil çayda bulunan kafein miktarı yarım bardak kahve ile aynıdır. Bu nedenle uyumadan önce yeşil çay tüketiminden de uzak durun.

Uyku bozukluklarına sıklıkla neden olan bir diğer sorun ise çevresel etkenlerden kaynaklanır. Uyumadan önce televizyon izlemek, telefonunuzla meşgul olmak, oyun oynamak, yüksek sesli müzik dinlemek gibi faaliyetler beyninizin aktif çalışmasına neden olarak uykunuzu kaçırır. Bu gibi aktiviteler yerine kısık sesle, sakin müzikler dinlemek, kitap okumak gibi faaliyetleri tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Örgü Saç Modelleri

Örgü Saç Modelleri

Kaş Şekillendirme

Kaş Şekillendirme Teknikleri