in ,

Sağlıklı ve Estetik Bir Gülüş İçin Diş Bakımı

Diş bakımı estetik bir gülüş için önem taşıdığı kadar sağlık açısından hayati bir yere sahiptir. Kaybedilen dişlerin onarımı son derece zor olacağından günlük diş bakımınıza ve düzenli diş muayenelerinize özen göstermelisiniz.

Günlük diş bakımı rutininizin nasıl olması gerektiği ile başlayalım.

Günlük diş bakımı rutininizin nasıl olması gerektiği ile başlayalım. Öncelikle dişlerinize uygun bir dış fırçası ve diş macunu edinmelisiniz. Sert diş fırçaları mine tabakasına zarar vererek dişleri mikroplara karşı savunmasız hale getirebilmekler birlikte, diş tabakasının incelmesi ve buna bağlı olarak hassasiyet, dişin kırılması gibi sorunları da beraberinde getirebilir. Yumuşak diş fırçaları ise çocuklar için ideal olmakla birlikte yetişkin bireylerin diş bakımı için yeterli olmayabilir. Bu nedenle ideal diş fırçası orta sertlikte ve dişlerinizin tüm yüzeylerine ulaşabilecek bir yapıda olmalıdır. Aynı zamanda 6 ayda bir değiştirilmesi gerekir. Diş macunu seçiminiz ise isteğinize bağlı olarak değişebilmekle birlikte estetik bir gülüş ve daha beyaz dişler için beyazlatıcı diş macunları tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte seçtiğiniz ürünün ph değerini kontrol etmeyi unutmayın. Bu ürünleri temin ettikten sonra dişleriniz sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce olmak üzere günde iki kere fırçalamalısınız. Daha az fırçalamak dişlerinizin çürümesine ya da plak, diş taşı gibi problemlere yol açabileceği gibi daha fazla fırçalamak da diş sağlığını bozacaktır. İdeal diş fırçalama süresi minimum 3 dakika olmalıdır ve dişlerin arka yüzeylerinin de fırçalanması gerekir.

Dişleriniz fırçaladıktan sonra ve gün içinde bir kez ağız çalkalama suyu kullanın. Bu sayede hem ağız yüzeyinizi yemek artıkları ve mikroplardan arındıracak hem de daha ferah bir nefese sahip olacaksınız. Ağız çalkalama suyu seçerken yine ph değerini kontrol etmeyi ve beyazlatıcı ürünleri tercih etmeyi ihmal etmeyin.

Bir sonraki adım özellikle dişlerinde şekil bozuklukları bulunan bireyler için hayati önem taşıyan diş ipi kullanımıdır. Dişte bulunan şekil bozuklukları nedeniyle fırçanın ulaşamadığı bölgelerde yemek artıkları kalacak ve buna bağlı olarak bir süre sonra diş taşları oluşacaktır. Günde bir defa diş ipi kullanarak dişlerinizin aralarını kalan yemek artıklarından arındırın.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Ayağa Ayakkabı Vurması

Ayağa Ayakkabı Vurması Çözümü

Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız Burun Estetiği