in , ,

Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri

Günümüzde yanlış beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan iki temel kilo problemi var. Bunlar; obezite ve aşırı zayıflık. Aşırı zayıflık obezite kadar yaygın bir sorun olmamasına karşın sağlığı ve estetiği olumsuz etkileyen bir problemdir. Problem genetik yatkınlıklar, çevresel etkenler ve hormonal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmekle birlikte doğru bir beslenme ve egzersiz programı ile çözülebilir.

Bu yazımızda sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen kadınların dikkat etmesi gereken önerilerden bahsedeceğiz. Ancak ciddi bir kilo alamama sorununuz varsa mutlaka bir uzman yardımı alarak önce sorunun kaynağını tespit etmeli, daha sonra size özel olarak hazırlanmış beslenme ve egzersiz programını doktorunuzun kontrolü altında uygulamalısınız.

Beslenme Düzeni

  • Beslenme düzeni kilo almak, vermek ya da sağlıklı bir hayat sürmek için her daim dikkat etmeniz gereken bir etkendir. Her durumda günde 3 ara, 3 ana öğün olarak 6 öğün yemek yemenizde fayda vardır. Kilo alma sürecinde ara öğünleri yeteri kadar önemsemeyip atlamak ya da geçiştirmek yaygın bir davranış olmakla birlikte yanlıştır. Ara öğünler metabolizma hızınızı düzenler, besin gruplarına olan ihtiyacınızı dengeli bir şekilde almanızı sağlar. Bu nedenle ara öğünleri kesinlikle atlamayın.
  • Ana öğünlerinize kalori ve protein bakımından zengin ancak sağlıklı yemekler eklemeye çaba gösterin. Yüksek miktarda yağ, tuz ya da şeker içeren gıdalarla mesafenizi koruyun. Aksi takdirde kilo alma çabalarınız olumlu sonuç verse bile kalp ve damar yolu hastalıklarına davetiye çıkarabilirsiniz.
  • Son olarak öğünlerinizi zamanında tüketmeye ve sabah uyandıktan sonra en fazla bir saat içinde kahvaltı yapmaya özen gösterin.

Egzersiz Düzeni

  • Vücudunuzu alacağı kilolara hazırlamak, hantallaşmasını önlemek için beslenme programınızın yanında mutlaka bir de egzersiz programına yer vermeniz gerekir. Bu süreç hem kas gelişiminizi destekleyecek hem de sağlıklı bir kilo alma süreci geçirmenizi sağlayacaktır.
  • Egzersiz yapmak için ideal zaman zarfı sabah uyandıktan hemen sonra olmakla birlikte gün içinde istediğiniz saatte öğününüzden bir saat önce spor yapmanızda fayda vardır.
  • Son olarak sağlıklı bir kilo alma süreci ve kas gelişimi için uyku düzeni son derece önem taşır. Sağlıklı uyumaya özen gösterin.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Güneş Yanıkları Nasıl Geçer?

Adet Gecikmesine Bitkisel Çözümler