in , ,

Şeker Hastalarının Uzak Durması Gerekenler

Şeker diğer adıyla diyabet dünyada en çok görülen hastalıklardan. Birçok nedenden dolayı hastalık görüldüğü gibi genetik etkenlerde diyabete neden olabilir. Her yaştan kişinin yakalandığı şeker hastalığı erken tanı, doğru perhiz ve ilaç tedavisi ile riskli bir hastalık olmaktan çıkıyor. Özellikle şeker hastalarının yediklerini de dikkat etmesi gerekiyor. Şeker oranını çok yükselten besinlerin tüketilmesi şeker ile beraber vücutta birçok organa çok büyük zararlar vermekte. Diyabet rahatsızlığına yakalanan kişilerin ileride daha da büyük hastalıklar ile karşılaşmamaları için şeker dengelerini sürekli kontrol altında tutması yaşam şekillerine dikkat etmeleri gerekiyor. Şeker hastalarının diyet yaptıkları kadar belirli ürünleri tüketmeleri de fayda sağlar. Şeker hastalarının uzak durması gerekenler listesinde özellikle katkı maddesi olan ürünlerden uzak durmaları gerekiyor.

Şeker Hastaları İçin Perhiz

Bunların başında konserve ürünler geliyor. Tatlı ihtiyaçlarını meyvelerden alması gereken hastalar şekerli vb. tatlılardan kesinlikle uzak durmalı. Nişasta, aşırı tuz ve beyaz unda şeker hastaları için tehlikeli maddeler. Makarna, pilav nişasta oranı yüksek besinler olduğu için mümkünse hiç tüketilmemeli. Beyaz ekmek yerine mümkünse çok tahılı ekmeğe yönelmeli. Kızartmalar içindeki yağ oranı ve pişme şekli nedeniyle şeker hastaları için tehlikeli besinler kategorisine girer. Turşu çeşitleri de diyabetliler için tehlikeli grupta yer alıyor. Hayvansal gıdalardan tere yağdan uzak durulmalı. Et ürünlerinde pişirilme şekli önemli. Mümkün olduğunca yağlı hayvansal ürünler tüketmemeli şeker hastaları.

Şeker İçin Ne Yapabilirsiniz

Bu hastalıkla ile mücadelede en güçlü silah hastaların, beslenmelerine dikkat etmek ve doğru beslenme ile düzenli yaşam geliyor. Hazır ürünlerden vazgeçip doğal beslenmeli. Sebze, et vb. gıdaları ızgara ya da haşlama olarak tüketmelidir hastalar. Hastalıkla ile iyice ortay çıkan tatlı isteği için elma vb. meyveler kullanılmalı. Şeker hastaları sık sık, az az beslenmeli acıkmayı beklememeli.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Gebelik Stresine Dikkat

Hipertansiyon Nedir? Tedavileri Nelerdir?