in ,

Sigara Cildi Nasıl Etkiliyor?

Sigara Cildi Nasıl Etkiliyor? Sigara cildinize güneşin neden olduğu zararlı etkilerden daha çok zarar veriyor. Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü’ nün yaptığı araştırmadan bahsedeceğiz. Deri yaşlanmasına etki eden faktörlerin açığa çıkararak tedavisine yönelik ilgi her geçen gün artmaktadır. Yaşlanma yapısal değişiklikler sonucu oluşmaktadır. Bu moleküler değişikliklere yol açan birçok çevresel etken tanımlanmıştır. Ağız yolu ile hava yoluyla alınan maddelerin hormon düzeyleri deri yaşlanmasını etkilemektedir. Ultraviyole, enfeksiyonlar, sigara içmek ve bazı hormonal faktörler yaşlanma olayını hızlandıran en önemli faktörlerdir. Deri yaşlanmasına etki eden faktörlerin açığa çıkarılmasına ve böylelikle tedavisine yönelik ilgi her geçen gün artmaktadır. Yaşlanma yapısal değişikliklerin sonucu oluşmaktadır.

Fizyolojik Faktörler

Bazı fizyolojik faktörlerin etkisi, sigara içerken kullanılan yüz kaslarına bağlı olarak dudak çevresinde kırışıklıklar ortaya çıkar. Sigara içenlerde ortaya çıkan deri damarlarındaki değişiklik yerel deri işlemesine yol açmakta; Bu da derinin yeterli besini alamamasını ve toksinlerden arınmasını engellemekte ve derinin tahribatına yol açmaktadır. Sigara, damarlardaki daraltıcı etkisiyle deride bronzlaşmaya neden olduğu gibi kan akımını bozarak, hasar iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Derideki kronik oksijen miktarının azalması, kolajen sentezini azaltarak kırışıklığa neden olmaktadır. Sigara içenlerde güneş ışığı almayan vücut yerlerinde derideki tabanın, sigara içmeyen aynı yaş grubundakilere göre daha kalın olduğu gösterilmiştir. Sigara içen insanlarda ortaya çıkan düzensiz kalınlaşmış deri görünümü bu elastik maddelerin kalınlaşmasına ve parçalanmasına bağlıdır. Sigaranın bilinen rahatsızlıklarından kısırlık, erken menopoz, adet düzensizlikleri gibi antiöstrojenik etkileri bilinmektedir. Östrojenin deri üzerindeki etkileri menopoz sonrası dönemde açıkça görülmektedir. Sigara içen bayanlar da göreceli bir östrojenin azalma durumu meydana gelmekte ve bu da deri kuruluğu ve kırışıklığa neden olmaktadır.

Sigaranın Verdiği Bir Diğer Zarar

Deri tahribatının yanı sıra bağımlılık yaptığı için hem maddi hem de fiziksel zarar vermekte sigaranın size yaptığı şey aslanda sizi iyi hissettirmekten çok önce beyinde salgılanan Serotonin (mutluluk hormonu) azaltılmasına ve sizi kötü hissettirmeye neden olarak sigara içme hissi uyandırıyor ve siz her içtiğinizde aslında bütün serotonin deponuzu 1 kaç defalığına boşaltmış olup günün bütün kalanını mutsuz ve stresli geçirmenize neden oluyor.

1 Yorum

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Zayıflamak İçin 7 Önemli İpucu