in ,

Sıkı Diyet İle Kilo Vermek

Sıkı diyet ile kilo vermek istiyorsanız ilk adımınız diyetisyen olmalıdır. Çünkü öncelikle kendi vücudunuzu sağlıklı bir şekilde programlamanız gerekmektedir. İnternette yazılan birçok şok diyet programları uzun süreli denenecek türden diyetler değildir ve sağlıksızdır. Her şeyden önce alınan fazla kilolardan kurtulmak ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için doğru diyet programının belirlenip, istikrarlı bir şekilde uygulanması gerekiyor. Hızlı bir şekilde birden başlanan diyetle birlikte vücut sistemi ani bir değişime uğrar ve yine aynı oranda hızlı bir şekilde diyet sonlandırıldığında verilen kilolar fazlasıyla geri alınır. Bu durum sağlık açısından da tehlikeli olabiliyor.

Sıkı Diyet ile Kilo Vermede Vücut Ağırlığının Denetlenmesi

Aldığımız besinlerden aldığımız enerjiyle günde harcanan enerji arasında denge kurulmalıdır.

Sıkı diyet ile kilo vermede temel ilke; vücuda yeteceği kadar enerji alınmasıdır. Doktor kontrolü veya diyetisyen gözetimi altında yapılmalıdır.

Sağlıksız zayıflama diyetleri sadece vücudun düşük enerji almasını sağlar vücudun ihtiyacı olan besinlerden uzak tutar. Besin öğelerini yeterli karşılayamadığı i.in çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sıkı Diyet İle Kilo Verme Nasıl Uygulanmalıdır?

Diyetin yağ içeriği, günlük enerjinin dörtte biri olacak şekilde belirlenmelidir. Zayıflama diyetlerinde yer alan yağ tokluk hissi verir çünkü içerisinde yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerini barındırmaktadır. Yağın türüne de önem verilmelidir. Yemeklerde kullanılan yağların bitkisel olmasına dikkat edilmelidir.

Şekerli besinlerin tüketimi azaltılmalı, kuru baklagiller ve karmaşık karbonhidratların tüketimi ise daha çok tokluk sağladığı için artırılmalıdır.

Sıkı diyetin lif içeriği yüksek olmalı, posalı yiyecekler tüketilmelidir. Lif içeriği yüksek besinler sindirimi kolaylaştırır.

Sıkı diyette en önemli faktör sudur. Günlük en az 2 litre su tüketilmelidir.

Sıkı diyette yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. Süt, yoğurt, peynir et, tavuk, balık, yumurta korkmadan tüketilecek besinlerdendir. Bu besinlerin tüketim miktarları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kişinin yaşı,cinsiyeti ve fiziksel aktiviteleri tüketilecek miktarı belirlemekte aktif rol oynar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Siyah Noktalar İçin Doğal Yöntemler

Siyah Noktalar İçin Doğal Yöntemler Nasıl Uygulanır?