in ,

Sivilce Kurutucu Doğal Yöntemler

Sivilce özellikle ergenlik döneminde karşılaşılan bir cilt problemi olmakla birlikte ilerleyen yaşlarda da ciltte yağ ve kir kalıntılarının birikmesi sonucu oluşabilir. Sivilce görünümü kişilere rahatsız eder ve çözüm arayışına götürür. Sivilcelerden kurtulmak için kozmetik ürünlere başvurabileceğiniz gibi evde hazırlayacağınız tarifleri de kullanabilirsiniz.
Bu yazımızda kısaca sivilce kurutucu doğal maskelerden ve nasıl hazırlanacaklarından bahsedeceğiz.

Limon Maskesi

Limon içerdiği yüksek miktarda sitrik asit ile cildinizi yağdan ve kirden arındırken, C vitamini ile cildinizi canlandıracak ve parlaklık katacaktır. Sonuçta hem sivilce oluşumunun önüne geçmiş hem var olan sivilceleri kurutmuş hem de cilt lekelerine çözüm sağlamış olacaksınız.
Limon ile maske yapmak için yüzünüzü makyaj kalıntılarından arındırın ve limon suyu ve yarım limonu yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Daha sonra yüzünüzü yıkayın ve istediğiniz bir ürünle nemlendirin. İsterseniz limonu yoğurt ile karıştırarak cildinize uygulayabilir böylece cildinizi arındırırken nemlendirmiş olursunuz.
Limon cildinizi kurutacağı için nemlendirme aşamasını atlamamakta fayda vardır.

Türk Kahvesi Maskesi

Türk kahvesi peeling etkisiyle cildinizi arındırırken canlı ve parlak bir görünüm sağlar. Üstelik kozmetik peeling ürünleri gibi kimyasal içerikli olmadığı için cildinizi yormayacaktır.
Türk kahvesi ile maske yapmak için kahve telvesini isteğe bağlı olarak limon suyu, bal ya da yoğurt ile karıştırarak masaj yapmak suretiyle cildinize uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Soğuk su kan akışını hızlandırarak cildinizin canlanmasını sağlayacaktır.
Eğer kahve telvesini yoğurt ve ya bal ile birlikte kullandıysanız işlem sonrasında cildinizi nemlendirmeye ihtiyacınız olmayacaktır. Öte yandan eğer kahve telvesini yalnız başına ya da limon suyu ile karıştırarak uyguladıysanız işlem sonrası cildinizi nemlendirerek rahatlatın.

Çilek Maskesi

Çilek maskesi özellikle yağlı ciltliler için ideal olup düzenli kullanımda akne, siyah nokta gibi sorunların önüne geçecektir. Çilek ile sivilce kurutucu maske hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 5 6 adet iri çilek ve 1 yemek kaşığı yoğurt. Çilekleri ezerek püre haline getirdikten sonra yoğurt ile karıştırın. Daha sonra hazırladığınız karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika bekletin ve cildinizi soğuk su ile yıkayarak temizleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saç Rengi Nasıl Açılır?

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?