in ,

Siyah Noktalar İçin Doğal Yöntemler Nasıl Uygulanır?

Siyah nokta temizliği hemen hemen her ciltte bulunur. Yağlı ciltlerde daha sık rastlanan siyah nokta gözeneklerin tıkanmasıyla meydana gelir. Özellikle yağlı ve geniş gözeneklere sahip ciltlerde oluşan siyah noktaların temel sebebi; beslenme ve gün boyu ciltte biriken kir, yağ ve makyaj kalıntılarıdır. Siyah noktalar sivilcenin bir önceki evresidir. Bu yüzden siyah noktalar sivilceye dönüşmeden engellemekte fayda vardır. Evde yapılacak doğal yöntemlerle siyah nokta görünümünü hafifletmek mümkün olabilir.

Siyah Noktaların Temizlenmesi

Siyah noktaları temizleyebilmek için öncelikle gözenekler açılmalıdır. Buhar gözenek açılımında kullanılacak en iyi yöntemlerdendir. Kişinin baş üstüne bir çarşaf geçirerek veya havlu örterek geniş bir kaba koyulan sıcak suyun buharına 5- 10 dakika yüzünü tutmasıyla siyah noktalar daha kolay temizlenecektir. Siyah noktaları sıkmak doğru bir yöntem değildir. Bunun yerine iğnesinin çıkartıldığı şırınga ile siyah noktaların bulunduğu bölgeleri hafifçe bastırarak onları çıkartma işlemi denenebilir. Şırınga ile çıkartılamayan siyah noktalar için bastırmak kesinlikle denenmemelidir. Bu şekilde iz veya leke oluşumuna sebebiyet verilebilir. O yüzden bu işlemi uygularken dikkatli olmak gerekir.

Siyah Noktalar İçin Doğal Peeling Tarifi

Limon ve Tuz Maskesi

Limon; içerdiği asit bakımından sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir. Ciltteki yağ dengesini düzenleyerek siyah nokta oluşumunu azaltır. Tuz; ölü deriyi ve yağlı tabakayı ciltten atmaya yardımcı olur.

Malzemeler; 1 yemek kaşığı deniz tuzu, yarım yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı saf sudur.

Hazırlanışı; tüm malzemeler bir kapta karıştırılır. Temizlenen el yardımı ile hazırlanan karışım dairesel hareketlerle cilde uygulanır.5 dakika ciltte bekletildikten sonra ılık suyla cilt durulanı.

Esmer Şeker ve Bal Maskesi

Esmer şeker, tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Bal, nemsiz ciltlere nem kazandırmak için kullanılabilir.

Esmer şeker; cilde peeling etkisi yapar. Cildi ölü derilerden ve yağlı tabakadan arındırmaya yardımcı olur.

Bal: Bal antibakteriyel özelliği sayesinde zararlı bakterileri öldürür ve gözenekleri açar.

Malzemeler; 1 yemek kaşığı esmer şeker ve 1 yemek kaşığı baldır.

Hazırlanışı; hazırlanan malzemeler bir kap içerisinde karıştırılır. Cilde dairesel hareketler ile uygulanır. Peeling işlemi yaklaşık 5 dakika kadar devam eder. Sonrasında ise ılık yardımıyla cilt durulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sıkı Diyet İle Kilo Vermek

Neden Diyet Uygulanır?