in ,

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

Siyah noktalar yüzde cildin hava almasını sağlayan gözeneklerin yağ ve kir nedeniyle tıkanması sonucu oluşur. Yüzde, özellikle T bölgesinde ve burunda görülür. Siyah noktalar sivilce gibi bir anda oluşmayıp gözeneklerin ter, yağ ve kir nedeniyle yavaş yavaş tıkanması sonucu ortaya çıkar ve gözenekleri büyük olan kişilerde daha belirgin olur.
Siyah noktaların arındırılması da oluşumu gibi yavaş yavaş olmalıdır. Siyah nokta tedavisinde kullanabileceğiniz yöntemler; evde uygulayabileceğiniz doğal maskeler, kozmetik ürünler, buhar banyosu ve diğer alternatif yöntemlerdir. Kısaca bu yöntemlerin uygulanış biçimlerinden bahsedelim.

Kil Maskesi

Kil özellikle cildi yağlı ya da T bölgesinde yağlanma problemi olanlar için cilt bakımında mucizevi bir üründür. Aktardan doğal olarak temin edebileceğiniz gibi kil içerikli kozmetik ürünler de hem siyah nokta hem akne problemi için etkili olacak aynı zamanda gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayacaktır.
Aktardan temin ettiğiniz doğal kili yüzünüze uygulamak için yeteri kadar kili su ya da limon suyu ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Daha sonra nemli cildinize masaj yaparak uygulayın ve kurumasını bekleyin. 10 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. İşlem sonrasında cildinizi nemlendirerek rahatlatmayı ihmal etmeyin. Bu işlemi haftada bir kere yapmanız yeterli olacaktır.

Buhar Banyosu

Siyah noktaların giderilmesi için buhar banyosu yapmak yaygın ve etkili bir yöntemdir. Yöntemi uygulamak için ihtiyacınız olan malzemeler 2 litre su, geniş bir tencere ve bir adet havludur. Tencereye aldığınız suyu kaynamaya başladıktan sonra altına kısmak suretiyle ısıtın. Daha sonra başınızın üstünden havlu atarak yüzünüzü tencereye eğin. Böylece su ısınırken çıkan buhar yüzünüzün nemlenmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Daha sonra açılan gözeneklerinizi bir yüz fırçası ya da ilif ile ovarak siyah noktaları temizleyin. Bu aşamada burun bandı da kullanabilirsiniz.

Buhar banyosu için kullanabileceğiniz bir diğer alternatif ise uzun ve sıcak bir duştur. Bu da gözeneklerinizin açılmasını sağlayacaktır ve siyah noktalarınızı temizlemenizi kolaylaştıracaktır.

Bu yöntemlere ek olarak siyah nokta oluşumunu engellemeyi ya da temizlemeyi vaat eden pek çok kozmetik ürün bulunur. Bu ürünlerden cildinize uygun olanları da deneyebilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Tatlı Krizlerini Atlatmanın Yolları