in

Tatlı Krizlerini Atlatmanın Yolları

Yaz aylarının gelmesi ile kalın kazakların ve montların yerini incecik yazlık elbiseler aldı. Haliyle kışın kabanların altına saklanan fazla kilolar da yeniden ortaya çıktı. Bu durum fazla kilo problemi olan kadın ya da erkek her yaştan insanı kilo verme düşüncesine itiyor. Ancak hızlı ve etkili kilo vermek için bilinçsizce girişilen diyet ve egzersiz programları çoğu zaman olumsuz sonuç vermekle birlikte, kimi zaman da sağlığı tehdit ediyor. Aynı zamanda bu şekilde kaybedilen kilolar kısa sürede geri alınıyor.

Şok diyetler ya da kişinin metabolizmasına uygun olmayan diğer diyetler ilk etapta vücutta su kaybına neden olarak kilo vermiş olma aldatmacasına yol açar. Ancak diyet bırakıldığı anda hem kaybedilen su hem de kilolar fazlasıyla geri alınır. Bu nedenle diyet ve egzersiz sürecinde bilinçli davranmak son derece önem taşır.
Bilinçli davranmak etkili sonuçlar almanın yanında diyet sürecinde karşılaşacağınız zorlukları da en aza indirgeyecektir. Peki kilo verme sürecinde en çok karşılaşılan sorunlardan biri olan tatlı krizleri nasıl aşılır ya da önlenir?

Tatlı Krizinin İlacı; Ara Öğünler

Tatlı krizlerinin temel nedeni uzun süren açlık sonucu kan şekerinin düşmesi ile birlikte vücudun aniden şeker tüketimine ihtiyaç duymasıdır. Bu durumu engellemenin en basit yolu ise ara öğünleri atlamayarak vücudun uzun süre aç kalmasını engellemektir. Bu sayede şekerinizi dengede tutmanın yanı sıra bir sonraki öğünde de gereğinden fazla besin tüketme ihtiyacı duymayacaksınız.
Üstelik ara öğünlerde meyve ve kuruyemişlere yer vermek şeker ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayarak, tatlı krizlerini önleyecektir.

Protein Tüketimi

Yeteri kadar protein tüketimi her sağlıklı insan için hayati önem taşımakla birlikte diyet sürecinde 2 kat önem kazanır. Bunun temel nedeni yeteri kadar protein tüketmemeniz durumunda tatlı krizlerinin önüne geçemeyecek olmanızdır. Ek olarak bağışıklık sisteminizin zayıf düşmesi hastalıklara davetiye çıkaracak, uykusuzluk, halsizlik, unutkanlık gibi problemler baş gösterecektir. Bu nedenle yeteri kadar protein tüketmeye özen göstermelisiniz.
Protein bakımından zengin gıdalar; et, süt ve süt ürünleri, balık, brokoli, brüksel lahanası vb. B-besinlerdir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

Kahverengi Akıntı Neden Olur?