in

Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Televizyon çocukları nasıl etkiliyor?

Bebekler ağladığında ya da çocuklar susmak bilmediğinde, genellikle ilk yapılan televizyonu açmak ve onları televizyonun karşısına oturtmaktır. Bazende anne babalar, çocuklarının televizyon karşısında uzun saatler geçirmelerinden şikayet ediyor. Anne baba olarak, televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri hakkında endişe ediyor olabilirsiniz. Peki, televizyon çocuklar için iyi mi yoksa kötü mü? Çocuklar televizyon izlemeli mi? Günlük sınır koyulmalı mı? Ne tür programlar izlemeli? Bu sorular sizin de kafanızı kurcalıyorsa, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Televizyonun Çocuk Yaşamındaki Rolü

Televizyonun yakın bir gelecekte hiç bir yere gitmeyeceği konusuyla yüzleşelim. Dolayısıyla, çocuğunuzu güvende tutmak için evde televizyon bulundurmamak, çocuğunuzun ona maruz kalmayacağını garanti etmez. Okulda, ders çalışmak için gittiği arkadaşının evinde ya da herhangi bir yerde televizyon izleyebilir. Yine de bu, televizyonun çocuklar üzerindeki etkilerini kontrol edemediğiniz anlamına gelmez. Anne baba olarak, çocuğunuzun ne kadar televizyon izleyeceğine karar verebilirsiniz.

Televizyonun Çocuklara Olumsuz Etkileri

1. Fiziksel Aktiviteyi Engelliyor

Televizyonların evlere girmeye başladığı yıllarla birlikte, hayatımızda obezite kavramı çok daha önemli bir yer tutmaya başladı. Televizyon programlarına bağımlı olmak, çocukların fiziksel aktivitesini engelliyor. Uzmanlar, çocukların televizyon izleme süresi ile obezite arasında doğrudan bir ilişki olduğunu belirtiyor.

2. Sosyalliği Etkiliyor

Televizyon olduğunda kimin sosyalleşmeye ihtiyacı olur ki? Uzun süre televizyon seyreden çocukların; arkadaşları ile dışarıda oyun oynamak ya da sosyalleşmek için zamanları yok. Televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri arasında, sosyal çevre ile etkileşime girmelerini zorlaştırması da yer alıyor.

3. Beyin Gelişimi ve Davranışları Etkiliyor

Televizyon eğitici olabilir, ancak çalışmalara göre aşırı televizyon izleme alışkanlığı, çocuğunuzun beyin gelişimini etkiliyor. Çocuğunuzun hayatında ilk birkaç yıl beyin gelişimi için çok önemlidir; televizyonun aşırı izlenmesi,  beyin yapısını değiştirebilir. Yapılan bir başka araştırma da, günde iki saatten fazla televizyon izleyen çocuklarda, davranış problemleri görüldüğünü gösteriyor.

4. Uygunsuz İçerikler

Televizyonda gösterilenleri ya da çocuğunuzun televizyonda neleri izlediğini her zaman denetleyemezsiniz. Cinsellik, alkol ya da uyuşturucu gibi uygunsuz içeriklere erken yaşta maruz kalmak, çocuklarda birçok soruna neden olabilir.

5. Korkunç Dünya Sendromu

Televizyonda, dünyanın bozulmuş bir görünümü yer alıyor. Bu da, çocuklarda korkunç dünya sendromuna neden oluyor. Gerçeği çarpıtan televizyon programları ve dizilerde, çocuklar için korkunç olabilecek şiddet unsurları oluyor. Televizyondaki şiddet; çocuklarda dünyanın kendileri için güvensiz bir yer olduğu izlenimi yaratıyor. Televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri arasında ayrıca; aşırı tüketime özendirme de yer alıyor. Bu durum çocukları, potansiyel birer bilinçsiz tüketiciye dönüştürüyor.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Adet Gecikmesine Bitkisel Çözümler

Koltuk Altı Kararmasına Ne İyi Gelir?