in

Terlemeyi Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Yaz aylarında özellikle nem oranının yüksek olduğu bölgelerde aşırı terleme ciddi bir sorun haline gelebiliyor. Bu durum kötü koku ve özellikle koltuk altlarının ıslanması sonucu oluşan kötü görüntü nedeniyle pek çok insanı rahatsız ediyor, özgüven kaybına yol açarak sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle aşırı terleme problemi yaşayan pek çok insan bu sorunu çözmek için çeşitli yöntemlere başvuruyor.

Bu yöntemlere geçmeden önce aşırı terlemeye yol açan faktörleri belirtelim. Bu faktörler başta yoğun nem olmakla birlikte;

  • Genetik yatkınlıklar
  • Alkol bağımlılığı
  • Hamilelik
  • Menopoz
  • Diyabet
  • Kalp hastalığı
  • Solunum problemleri
  • Kullanılan ilaçlar ya da alınan tedaviler

Aşırı terleme problemini çözmek için öncelikli olarak bu etkenler ortadan kaldırılmalı ya da en aza indirgenmelidir.

Terlemeye Karşı Bebe Pudrası

Bebe pudrası bebeklerde pişik oluşumunu engellemek amacıyla üretilmiş olmakla birlikte temel işlevi terlemeyi önlemektir. Bu nedenle özellikle koltuk altı bölgesinde aşırı terleme problemi yaşayanlar evden çıkmadan önce kuru ve temiz olduğundan emin olunan koltuk altına bebe pudrası uygulayabilir. Bu sayede aşırı terleme ve koku probleminin büyük ölçüde önüne geçilmiş olunur.

Limon Kürü

Gece yatmadan önce hazırlayıp uygulayacağınız limon kürü hem aşırı terleme sorununun önüne geçecek hem de kötü kokuların oluşumunu engelleyecektir. Üstelik koltuk altı bölgesine uygulandığında beyazlatıcı etkisi de bulunur. Limon kürünü hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler bir adet limon ve bir çay kaşığı karbonattır. Malzemeleri karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra sorunlu bölgeye sürerek yarım saat kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayın. İşlemi her gün tekrar etmeniz daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Siyah Çay

Siyah çayın gözenekleri sıkılaştırıcı ve arındırıcı etkisi aşırı terleme probleminizi çözmeye yardımcı olur. Uygulama için poşet çay kullanabileceğiniz gibi toz çayı da ince bir beze sararak kullanabilirsiniz. Çayı demleyip soğumasını bekleyin ve sorunlu bölgeye uygulayarak yarım saat bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. İşlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak yeteri kadar su tüketimi aşırı terlemenin ve kötü koku sorununun önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

selülit nedir

Selülit Nedir?