in , ,

Tırnakta Beyaz Leke Neden Oluşur?

Tırnakta çeşitli nedenlere bağlı olarak benek ya da çizgi şeklinde lekeler oluşabilir. Bu lekeler zaman zaman bir hastalığa işaret edebilmekle birlikte genellikle sağlığı tehdit etmez. Lekelerin tedavisi için başvurabileceğiniz farklı yöntemler olmakla birlikte öncelikle oluşum nedenleri tespit edilmelidir.

Tırnakta Beyaz Leke Neden Oluşur?

Tırnakta beyaz leke oluşumuna neden olan etkenler temel olarak üç kategoriye ayrılır; genetik yatkınlıklar, hormonal ve çevresel etkenler. Bunlardan hormonal ve çevresel etkenler;

  • Yetersiz ve dengesiz beslenme; tırnakta beyaz leke oluşumunun en temel nedeni besin gruplarının yeterli ya da dengeli tüketilmemesidir. Bunun sonucunda vücutta çeşitli besin gruplarının eksikliği görülür.
  • Protein eksikliği; protein insan vücudunun temel yapı taşı olup eksikliği pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Tırnakta oluşan beyaz lekeler de bu durumun habercisidir. Protein yetersizliği durumunda leke oluşumu yanında tırnaklar yavaş uzar, güçsüzleşir ve kırılmaya yatkın olur. Tırnak yüzeyinde soyulma görülebilir. Sorunun çözümü için ana ve ara öğünlerde yeteri kadar protein tüketimine özen gösterilmelidir. Protein bakımından zengin gıdalar; et, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, brokoli, brüksel lahanası vb. besinlerdir.
  • Kalsiyum Eksikliği; tırnakta leke oluşumuna neden olan etkenlerden biri olan kalsiyum eksikliğinin giderilmesi için kalsiyum bakımından zengin et, süt ve süt ürünleri vb. gıdalar tüketilmelidir.
  • Çinko Eksikliği; çinko eksikliği nedeniyle oluşan tırnak lekelerinin tedavisi için çinko bakımdan zengin gıdalar tüketilmelidir.
  • Alerjik Reaksiyonlar; tırnak yapısı oje, aseton ya da tırnak ve ya el bakımında kullanılan diğer kozmetik ürünlere alerjik reaksiyon göstererek bozulabilir ve buna bağlı olarak tırnak yüzeyinde beyaz lekeler oluşabilir. Bu durumun önüne geçmek için kullandığınız kozmetik ürünlerin tırnak yapınıza uygun ve güvenilir olduğundan emin olun.
  • Tırnak Mantarı; mantar başlangıçta küçük sarı lekelerle kendini belli eder ve daha sonra tırnağın tamamına yayılır. Tedavi edilmediği takdirde kaşıntı ve tırnağın kalınlaşması sonuçlarını doğurur. Mantar tedavisi için bir uzman yardımına başvurulmalıdır.

Bunlara ek olarak karaciğer ve böbrek hastalıklarına bağlı olarak da tırnakta beyaz lekeler ortaya çıkabilir. Eğer aldığınız diğer önlemler sonuç vermdiyse bir uzman yardımı almanızda fayda vardır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

1 Ayda 10 Kilo Nasıl Verilir?

Hamilelik Çatlaklarına Evde Çözüm Önerileri