in , , , ,

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tüp Bebek Tedavisi

Bebek isteyen ve bebeği olmayan bireylere tüp bebek tedavisi uygulanır. Tüp bebek tedavisi kadından alınan yumurtaların yanına yaklaşık 50 bin tane sperm konularak tedaviye başlanır. Yumurtanın yanına konulan spermlerin döllenmeleri için yumurtanın içine girerek uygulamanın oluşması için beklenir. Döllenme gerçekleştikten sonra yumurtadaki hücreler bölünerek embriyo oluşmaya başlar.

Döllenen embriyolar sürekli takip edilerek 2-4 gün laboratuvar ortamında büyür. Mikro enjeksiyon yöntemi tüpleri tıkalı olan kadınlarda uygulanır. Bu yöntem çok ince ve özel mikroskop altında uygulanan aletler ile yumurta tutulup sperm içerisine konulur ve bir gün bekletilip yumurtanın çatlaması beklenir. Sperm sayısı düşük olan erkeklerde ve yumurtlama rezervi azalan kadınlarda uygun bir tedavi yöntemidir.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi çoğunlukla kısırlık durumu olan baba ve anne adaylarında uygulanır. Aynı zamanda anne adayının eğer ki tüpleri tıkalı ise yine tüp bebek yöntemi uygulanır. Erkeklerdeki spermlerin kalitesinin düşük olması ve kadınlardaki çikolata kistinin bulunması durumlarında tüp bebek tedavisi uygulanır.

Tüp bebek tedavisinde tedavi uygulanacak olan anne adayında bazı şartların olması gerekir. Bunun için anne adayının bu tedavi için uygun olup olmadığı kontrol edilip anne adayına uygulanacak tedavinin araştırılması oldukça önemlidir. Bazı durumlarda tüp bebek tedavisine gerek kalmadan farklı yöntemlerle de tedavi başlatılır.

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Tüp bebek tedavisi spermleri ölü olan erkeklerde, kadınlarda ise yumurtalarının fonksiyon işleminin olmaması durumunda uygulanmaz. Aynı zamanda menopoza giren kadınlar ile rahimleri cerrahi müdahale ile alınmış kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanmaz. Anne adaylarının hormon değerlerinin bozuk olması durumunda da tüp bebek tedavisi ile hamile kalma ihtimali azdır.

Hormon bozukluğu olan anne adaylarının bu tedavi yöntemi için yaş sınırı yoktur. Genel tedavi yöntemi ile her anne adayının adetinin 21.günü yumurtlamayı arttıran ilaç tedavisine başlanır. Daha sonra adetinin 2. günü hormon testi yapılır ve ultrason ile takibe alınır. Anne adayının yumurtalarına uygulanan işlemden sonra netice alınmış ise uyarıcı iğneler uygulanır.

Bu işlemden sonra anne adayının kandaki östradiol değerleri takip edilir. Yumurtalar 18 mm çapına ulaşmış ise yumurtalar su ile kaplı olan folliküller içine konulur ve yumurtalara çatlatma iğnesi uygulanır. Bu uygulamadan 35-36 saat sonra genel anestezi ile yumurtalıklara uygulama yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mıdır?

Hamile Kalmanızı Engelleyen 5 Sebep