in ,

Türkiye’de Yaygın Boşanma Nedenleri Nelerdir?

boşanma nedenleri

Boşanma oranları dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek artmakta olup boşanmaların nedenlerini incelemek ve önüne geçmek amacıyla pek çok sosyolojik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalara göre Türkiye’de en yaygın boşanma nedenleri; %9 ile aile içinde çocuklara kötü muamele, %13 ile kumar, %23 ile alkol bağımlılığı, %27 ile şiddetli geçimsizlik, %19 ile kadına karşı şiddet ve kötü muamele nedenleridir.

Yargıtayın da kabul ettiği ve Türkiye’de sık görülen boşanma nedenlerin tek tek inceleyecek olursak;

İlgisizlik Nedeni İle Boşanma

Eşlerden birinin diğerine karşı sorumluluklarını yerine getirmemesi, evliliğin gerektirdiği sorumlulukları yerine getirmeme, diğer eşin ailesine ve yakınlarına karşı ilgisizlik gibi nedenler yaygın boşanma nedenleri arasındadır. Eğer bu nedenler evliliği temelden sarsıyorsa eşlerin evlilik birliğini sürdürmesi mümkün olmayacağı gibi hakim de evlilik birliğinin sonlandırılmasına karar verecektir.

Aldatma ya da Terk Nedeni İle Boşanma

Eşlerden birinin diğerini aldatması ya da evi terketmesi ve bu durumun evlilik birliğini temelden sarsacak boyutlara ulaşması da yaygın boşanma nedenlerinden biridir. Evi terketme yalnızca eşlerden birinin eve gelmemesi yoluyla değil diğer eşin eve gelmeyen eşi kovması yoluyla da olabilir. Bu durumda terkeden eşi diğer eşi evden kovan eştir. Terk nedeniyle boşanma için ilk olarak evi terkeden ya da diğer eşi kovan eşe mahkeme aracılığıyla ihtarname çekilir. Söz konusu eşin ihtarı takip eden 2 aylık süreyle eve dönmemsi durumunda terk, mahkeme tarafından boşanma nedeni olarak kabul edilir.

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Boşanma

Şiddetli geçimsizlik ülkemizde olduğu gibi dünyada da en yaygın boşanma nedenlerinden biridir. Sorunun evlilik birliğini temelden sarstığına karar verilmesi durumunda hakim boşanma kararı verir.

Hayata Kast Nedeniyle Boşanma

Kadına karşı şiddet ya da eşlerden birinin diğerinin hayatına kast etmesi bir başka yaygın boşanma nedenidir. Şiddet ve hayata kast nedeniyle boşanma davası açan eş mahkeme süresince ve bir tehlike bulunması durumunda mahkeme sonrasında diğer eşe karşı mahkeme tarafından koruma altına alınır. Bu koruma söz konusu eşin, evden uzaklaştırılması, diğer eşin okul, işyeri gibi yaşam alanlarına yaklaşmasının yasaklanması, çocuklarla görüşmesinin engellenmesi vb. tedbirler alınarak gerçekleştirilir.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Lazer Tedavisi İle Gözlüklerinizden Kurtulun

Bronz Tene Aydınlık Makyaj Nasıl Yapılır?