in , ,

Üstün Zekalı Çocuk Nasıl Fark Edilir?

Üstün Zekalı Çocuk

Bir yaşındaki bebeğim akıllı telefonu benden iyi kullanıyor, acaba üstün zekalı olabilir mi? Üstün zekalılar derneğine en çok sorulan soru “Çocuğumun üstün zekalı olup olmadığını erken yaşında nasıl anlarım?, Üstün Zekalı Çocuk nasıl fark edilir?” sorusudur. Hangi yaş aralığında neleri yapıyor olması çocuğunuzun üstün zekalı olduğuna işarettir, bunlara değinelim.

Her anne baba çocuğunun özel, üstün zekalı olmasını diler. Belki de bu yüzden bazı davranışlarını sanki yalnızca kendi çocuğu yapıyormuş gibi görür ya da böyle olmasını isteyebilir. Bu gayet doğal bir arzudur. Kimi çocuk gerçekten farklı olabiliyor kimisini de biz anne babalar farklı zannediyoruz. Sebebi ise çocukların neler yapabileceğini bilemememizden kaynaklanıyor.

Çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığını anlayabilmeniz için öncelikle çok iyi bir gözlemci olmalısınız.

2 ile 4 Yaş Aralığındaki Üstün Zekalı Çocukların Tepkileri

Çocuğunuzun sayılarla arası iyi mi ya da fazlasıyla gerçekçi resimler mi yapıyor… acaba? Basit matematiksel işlemleri kafasından yapabiliyor ya da yaşından beklenmeyecek düzeyde resim çizebiliyorsa çocuğunuzda bir farklılık olduğunu düşünebilirsiniz.

– Üstün zekaya sahip çocukların kelime haznesi oldukça gelişmiştir. Yabancı dile yatkınlığı vardır. Yine konuşmada hızlı bir gelişim gösterebilirler.

– 3 yaş çocukların bolca soru sorduğu dönemdir, bu bir gerçek. Fakat üstün zekalı çocukların soruları asla bitmez.

– Üstün zekalı çocuklar oldukça hareketli olurlar fakat bu hiperaktivite ile karıştırılmamalıdır. Hiperaktif olan çocuk fazlaca hareketli olur dikkatini toparlayamaz. Ancak üstün zekalı çocuklar hem hareketli olup hem de konsantrasyonda güçlük çekmez, uzun süre dikkat bütünlüğünü koruyabilirler.

– Genis, bambaşka ve karışık bir hayal dünyaları vardır. Söyledikleri ve yaptıklarıyla sizi çok şaşırtabilirler.

– Televizyon, kitap ya da sinemada izleyip edindiği bilgiyi asla unutmazlar. Öyle ki siz dahi nereden öğrendi, diye saşırıp kalabilirsiniz.

Üstün Zekalı ve Üstün Yetenekli Çocukların Özellikleri :

Muhteşem uzun süreli bir hafıza,

Sonsuz sözcük dağarcığı,

Okuduğunu hemen anlama yeteneği,

Tartışma esnasında sözel beceri,

Bilgisayar kullanımında ekstra beceri,

Matematiksel alanda akıl yürütme becerisi,

Çok değişik fikirler geliştirme,

Aşırı meraklı, enerjik ve esprili olma,

Çok yaratıcı ve geniş bir hayal gücüne sahip olma,

Bilim, sanat, geometri, teknoloji ya da müzikte başarılı olma,

Son dönemde anne babalar da kendi imkanlarıyla çocuklarını bir takım testlere tabi tutarak üstün zekalı olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Internette bulunan bu testler üstün zekalı çocuklar yapılmamaktadır.

3 yaşından itibaren çocuğunuzun üstün zekalı olup olmadığını uzmanlarca test ettirebilirsiniz. Fakat kesin sonuç için 5 yaşının beklenmesi gerektiği de yine uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Zeki, sağlıklı Nesiller Dileğiyle.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

comments

Doğal Yüz Peeling Tarifleri

Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler