in , ,

Yağ Bezeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Yağ bezeleri karın, sırt, kol ve yüzde sıklıkla karşılaşılan bir cilt problemidir. Genellikle ciddi bir sağlık probleminin habercisi olmamakla beraber kişiye estetik anlamda rahatsızlık verir. Özellikle yüz bölgesinde yoğunlaşan yağ bezeleri kişide özgüven kaybına yol açarak sosyal ilişikilerini olumsuz yönde etkiyebilir. Bu nedenle yağ bezelerinden şikayetçi olan kişiler çeşitli tedavi yöntemlerine başvurur. Bu tedavi yöntemleri başlıca üç temek kategoriden oluşur; estetik müdahaleler, kozmetik ürünler ve doğal yöntemler.
Bu yazımızda yağ bezelerinin oluşum nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Yağ Bezeleri Neden Oluşur?

Yağ bezeleri genetik yatkınlıklar, çevresel ya da hormonal etkenler nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenler;

  • Beslenme alışkanlıkları
  • Kullanılan makyaj ya da cilt bakım ürünleri
  • Kullanılan ilaçlar ve alınan tedaviler
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Stres

vb. etkenlerdir.

Yağ bezelerinin tedavisi için öncelikle bir uzman tarafından yağ bezelerinin oluşum nedeni tespit edilmeli ve mümkünse etken ortadan kaldırılmalı değilse etkileri minimuma indirilmelidir.

Patates Maskesi

Yağ bezelerinden kurtulmak için en etkili yöntem estetik müdahaleler olmakla birlikte ciddi boyutlara ulaşmamış yağ bezelerini evde tedavi etmek mümkündür. patates kullanarak yağ bezelerinden kurtulmak için bir büyük boy patatesi haşlayarak püre haline getirin, daha sonra gazlı bez ya da tülbente sardığınız püreyi sorunlu bölgede 15 dakika süreyle bekletin. İşlemi düzenli uyguladığınız takdirde etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı güçlü bir arındırıcı olup yağ bezelerinin tedavisinde etkili bir üründür. Papatya çayı kullanarak yağ bezelerinden kurtulmak için papatyayı kaynatarak suyunu kullanabilir ya da süzen poşet papatya çaylarını tercih edebilirsiniz. Her iki koşulda da papatya suyunu sorunlu bölgeye uygulayın ve 15 dakika süreyle bekletin. İşlemi günlük olarak tekrar edebilirsiniz.

Sirke

Sirke yağ bezelerinin tedavisinde etkili bir madde olup bezlerin zamanla küçülerek yok olmasını sağlar. Sirke kullanarak yağ bezelerini tedavi etmek için sorunlu bölgeye sirkeyi uyguladıkta sonra üzerini gazlı bez ya da tülbent ile kapatın.  3 gün süreyle beklettiğiniz pansumanı çıkararak ılık su ile temizleyin. İşlemi yağ bezeleri tamamen ortadan kalkana kadar tekrar edebilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Saç Kaynak Yöntemleri

Saç Beyazlaması İçin Doğal Çözümler