in ,

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı cilt tipi, aktif sivilce ve siyah nokta problemlerinin en sık görüldüğü cilt tipidir. Sabah cildinizi temizlediğinizi düşünseniz bile, cilt tipinize ve cilt problemlerinize uygun ürünler tercih etmezseniz, akşama doğru bir de üzerine yağlanma problemi görülür. Bu durumda da makyajınız kötü görünmeye, yüzünüz parlamaya başlar. Peki, yağlı cilt bakımı için doğru bakım nasıl olmalı? Günlük ve haftalık cilt bakımı için neler yapılmalı?

Yağlı Cilt Tipi İçin Günlük Cilt Bakımı

Günlük cilt bakımı, 3 temel adımdan oluşur. Bu 3 adımın ilkini, cilt temizliği oluşturuyor. Burada önemli olan, cilt tipine uygun, doğal içerikli bir ürün tercih etmektir. Marketlerde satılan cilt bakım ürünleri ekonomik olabilir, ancak cilt problemlerinizin artmasına neden olabilir. O nedenle, eczanelerde satılan, organik, en azından dermakozmetik ürünleri tercih etmelisiniz.

Cildinize temizleyici uygulamadan önce, ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. Böylece, elinizdeki bakterilerin yüzünüze bulaşmasını engellemiş olursunuz. Yağlı ve problemli bir cildiniz varsa, elektrikli cilt fırçaları yerine, ellerinizi kullanmanız tavsiye edilir.

Cilt temizliğinin ikinci adımını, tonikleme işlemi oluşturuyor. Tonik seçiminde de yine cilt tipinizi ön planda tutmalısınız. Yağlı bir cilt tipiniz varsa, gün içinde oluşacak yağlanma problemini önlemek için, organik bir ürün tercih etmelisiniz. Mineralli su ya da maden suyu da işinizi görebilir.

Yağlı cilt için günlük cilt bakımının son adımında “nemlendirme” var. Nemlendirici seçiminde, yağlı cilde uygun, su bazlı ürünler tercih etmelisiniz. Yağlı bir yapıya sahip nemlendiriciler, cildinizin yağlanma probleminin artmasına neden olabilir. Ayrıca yine cilt tipinize uygun bir serum ve güneş koruyucu kullanmayı da ihmal etmeyin.

Yağlı Cilt Tipi İçin Haftalık Cilt Bakımı

Sorunlu bir cildiniz olsa da olmasa da, olası cilt problemlerini önlemek ve ciltteki ölü derileri atmak için, günlük cilt bakımının yanında cildiniz, haftalık bakıma da ihtiyaç duyar. Yağlı cilt bakımı için haftalık yapabileceğiniz uygulamaları; maske ve peeling işlemleri oluşturuyor. Aktif sivilceleriniz varsa, peeling uygulamayı şimdilik ertelemelisiniz.

Siyah noktalarınız varsa, bunu sadece bölgeye peeling uygulayarak ya da siyah nokta bandı kullanarak da çözebilirsiniz. Maske seçiminde, hem organik içerikli ürünleri, hem de ev yapımı maskeleri tercih edebilirsiniz. Önerimiz, cilt tipinize uygun bir maskeyi evde hazırlamanız. Hangi maskeyi nasıl uygulayabileceğiniz ile ilgili internette kısa bir araştırma yaparak, yağlı cilt bakımı için en uygun maskeyi bulabilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Kaşları Belirginleştirmek İçin Doğal Tarifler

Saç Dökülmesinin Hormonal Nedenleri