in , ,

Yağlı Ciltler İçin Doğal Maske

Yağlı ciltler için doğal maskeler için pek çok tavsiye ve karışım bulunmaktadır. Satın alınan ilaçlara ya da karışımlara dışında kullanabileceğiz doğal ürünler sayesinde cildinizin yağ oranını dengeleyebilir ve hayalini kurduğunuz pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz. Genel olarak yağlı cilt, vücut hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanmakta ve ergenlik çağındaki gençlerde görülmektedir.

Cildin Yağlanmasının Nedenleri

Yağlı cildin oluşmasındaki başlıca nedenler beslenme, kalıtım, hormon dengesizlikleri, çevre koşulları ve yaş gösterilmektedir.

Doğal Çözümler

Yağlı bir cildiniz varsa yüzünüzü mutlaka sık sık temizlemelisiniz. Soğuk su yerine ılık su ile yüzünüzü yıkamanız ise cilt tabakasında yer alan yağların daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Bunun yanında cildinizi temizlerken kesinlikle alkol içeren ürünler kullanmamalısınız. Alkolsüz cilt temizleyici kullanırsanız, hem yüzünüzde birikmiş olan yağ tabakasından kurtulmuş olursunuz aynı zamanda cilt gözenekleriniz açılarak nefes alır.

Temizlenerek yağdan arınan cildinizi nemlendirmek için ise yağlı ciltler için özel olarak imal edilen yağsız, hafif nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra;

  1. Soğuk süt kullanarak gün içinde bir kaç defa yüzünüzü temizleyebilirsiniz.
  2. Ancak büyük marketlerde bulabileceğiniz tropikal bir meyve olan papaya posası ile de yüzünüzü doğal yoldan temizleyebilirsiniz. Bu meyve ayrıca yüzdeki ölü deri hücrelerinin atılmasına çok yardımcı olur.
  3. Doğal kil, doğal bal, limon suyu ve yumurta beyazını karıştırarak yüzünüze sürün ve yirmi dakika süre ile yüzünüzde tutun. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Bu da cildinizi yağdan arındıracaktır.
  4. Evde yapılmış organik yoğurt ve aktarlarda bulabileceğiniz doğal kili karıştırarak yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar süreyle, kuruyuncaya kadar bekletin. Bu doğal maske, cildinizi yumuşatacak ve büyük ölçüde yağın azalmasını sağlayacaktır.

Yukarıda sayılan yağlı ciltler için uygulanması önerilen doğal maske çözümleri oldukça ucuz ve maliyetsiz uygulamalar olup yan etkileri bulunmamaktadır. Evde hazırladığınız bu doğal cilt bakım maskeleri dışında, yağlı olan cildinize kalıcı bir çözüm bulmak istiyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızı mutlaka düzene sokmalısınız. Özellikle hazır ve işlenmiş gıdalar ile, şekerli hazır olarak tüketilen içeceklerden, çay ve kahveden uzak durmalı, mutlaka mevsimine uygun meyve sebze tüketmelisiniz.

Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Lahana Diyeti

Kahve Telvesi İle Cilt Bakımı