in ,

Yara İzi Nasıl Geçer?

Yara izleri ya da sivilce izleri çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. İzin boyutuna ve konumuna göre kişiye rahatsızlık verebilir. Özellikle yüzde ortaya çıkan belirgin yara izleri kadınları rahatsız eden izlerdendir.

Yara izlerinin tedavisi için başvurabileceğiniz üç temel yöntem bulunur. Bunlar; estetik müdahaleler, kozmetik ürünler ve doğal yöntemlerdir. Bu yazımızda küçük çaplı yara izlerini tedavi etmek için kullanabileceğiniz doğal bakım yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Limon Maskesi

Limon cilt bakımında oldukça etkili bir üründür. Yara izlerinin tedavisinin yanı sıra cilt lekelerinin giderilmesine ve cilt renginin açılmasına yardımcı olur.

Limon ile cilt bakımı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler bir adet limon ya da 5 6 damla limon suyu ve bir parça pamuktur. Pamuk üzerine limon suyunu sıkın ve yara izinin bulunduğu bölgeye uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra pamuğu alarak bölgeyi duru su ile yıkayın. İşlemi günlük tekrar etmeniz durumunda yara izi kısa sürede önce belirsizleşecek sonra tamamen kaybolacaktır.

Bal Maskesi

Bal yara izlerinin tedavisinin yanı sıra cilde nem kazandırır. Esneklik ve parlaklık katar. Bu nedenle cilt bakımında oldukça sık tercih edilen bir üründür.

Bal kullanarak yara izlerini tedavi etmek için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı bal ve bir miktar kabartma tozudur. Maskeyi hazırlamak için malzemeleri bir araya getirip iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı yara izinin bulunduğu bölgeye masaj yaparak uygulayın. 20 dakika süreyle beklettikten sonra bol su ile yıkayarak temizleyin.

İşlemi günlük olarak tekrar edebilirsiniz.

Aloe Vera Maskesi

Aloe vera maskesi küçük çaplı yara izlerinin tedavisinde etkili olmasının yanı sıra cildinizi nemlendirir ve esneklik katar. Aloe vera kullanarak yara izlerinden kurtulmak için aktardan bitki ya da jel olarak aloe vera temin edin. Eğer bitki olarak temin ettiyseniz yatay olarak kesin ve içerisinde bulunan jeli çıkarın. Her iki durumda da elde ettiğiniz jeli yara izinin bulunduğu bölgeye masaj yaparak uygulayın. 30 dakika süreyle beklettikten sonra bölgeyi su ile yıkayarak temizleyin. İsteğe bağlı olarak maskeyi yüzünüzün tamamına da uygulayabilirsiniz.

Etkili sonuçlar almak için işlemi düzenli olarak tekrar edin.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Turuncu Tonlarda Makyaj Nasıl Yapılır?