in ,

Yazın Nemini Kaybeden Saçlar İçin Doğal Bakım Maskeleri

Saç bakımı kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde olduğu gibi sıcak yaz aylarında da son derece önem taşıyor. Aksi takdirde sıcakta kuruyup nemini kaybeden saçlar koparak kırılıyor, matlaşıyor ve kabarıyor. Tüm bunların önüne geçmek ve saçlarınızın sağlığını korumak için saçları sürekli kaybettiği nemi geri kazandırmak ve arındırmak suretiyle beslemek gerekiyor. Bunun için temel olarak üç yönteme başvurmanız mümkün. Bu yöntemler estetik müdahaleler, kozmetik ürünler ve doğal yöntemlerdir. Bu yazımızda doğal saç bakım yöntemlerinden ve maskelerinden bahsedeceğiz.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Hindistan cevizi yağı güzellik ve bakım alanında mucizevi bir yağdır. Cilt bakımından, tırnak bakımına, makyaj temizlemekten, saç uzatmaya pek çok farklı işlevi bulunur. Burada yer vereceğimiz özelliği ise yaz aylarında hindistan cevizi yağını nemini kaybeden saçlarınızı canlandırmak için nasıl kullanacağınızdır.

Maskeyi uygulamak için öncelikle saçlarınızı kirden ve terden arındırdığınızdan emin olun. Daha sonra aktar ya da kozmetik marketlerden temin ettiğiniz katı hindistan cevizi yağını elinizde ısıtmak suretiyle sıvı hale getirin. Daha sonra yağı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Saçınızı streç film ile sararak gece boyu yoğun nem kazanmasını sağlayabileceğiniz gibi, yarım saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz de. Saçınızı yıkarken soğuk su kullanmanızda fayda vardır. Böylece saç derinizdeki kan dolaşımı hızlandırarak saçlarınızın beslenmesini desteklemiş olursunuz.
İşlemi haftada 2 ya da 3 kez uygulayabilirsiniz.

Badem Yağı Maskesi

Badem yağı saç dökülmesini önler, saçı onarır, nemini ve parlaklığını geri kazandırarak sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar. Saç bakımında tek başına kullanabileceğiniz gibi hindistan cevizi yağı ya da isteğinize bağlı olarak diğer yağlarla da karıştırarak kullanmanız mümkündür.
Maskeyi uygulamak için aktardan temin ettiğiniz tatlı badem yağını saç diplerinize masaj yaparak tüm saçınıza yedirin. Yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı soğuk suyla yıkayın. İşlemi haftada 2 ya da 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak alacağınız basit birkaç önlem saç sağlığınızı destekleyecektir. Bunlar gece saçınız açık uyumak, saçlarınızı her gün taramak, kimyasal maddelerden uzak durmak vb. önlemlerdir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Hamilelikte 29. Hafta

Hamilelikte 29. Hafta

Evde Cilt Beyazlatma Yöntemleri