in , ,

Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım Maskeleri

Sağlıkla ışıldayan saçlar her kadının hayali olmakla birlikte çeşitli nedenlere bağlı olarak yıpranıp ışıltısını kaybedebilir. Bu durumda yapmanız gereken ilk önce saçınızın neden yıprandığını ve neye ihtiyacı olduğunu tespit etmek daha sonra isteğinize bağlı olarak kozmetik ya da doğal ürünlerle saçınıza bakım yapmaktır.
Saçların yıpranmasına neden olan etkenler temel olarak üç gruba ayrılır; genetik yatkınlıklar, hormonal nedenler ve çevresel etkenler. Bunlardan hormonal nedenler ve çevresel etkenler;

  • Saça uygulanan kimyasal işlemler
  • Yanlış saç ürünlerinin kullanılması
  • Mevsim geçişleri
  • Çok sıcak ya da soğuk havalar
  • Güneş
  • Bazı hastalıklar ve alınan tedaviler
  • Menopoz
  • Yaşın ilerlemesi

vb. etkenlerdir.

Saçınızın neden yıprandığını tespit edip gerekli önlemleri aldıktan sonra saçınıza bakım yapmak için tercih edebileceğiniz pek çok doğal tarif bulunur. Bu yazımızda kısaca bu tariflerin hazırlanış ve uygulanışlarından bahsedeceğiz.

Yumurta Maskesi

Yumurta hem protein hem de doğal yağlar bakımından zengin olması nedeniyle saç bakımında son derece etkin bir üründür. Saçınıza kaybettiği nemi geri kazandırarak elektriklenmesini önler, kırık saç uçlarını onarır ve saça parlaklık katar.
Yumurta ile saç bakım maskesi yapmak için 2 adet yumurtayı kırıp iyice çırptıktan sonra özellikle saç diplerinize masaj yapmak suretiyle tüm saçınıza uygulayın. Maskeyi saçınızda 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile saçınızı iyice arındırın. Daha sonra saçınızı saç tipinize uygun bir şampuan ile yıkayabilirsiniz.
Saçınızı durularken suyun soğuk olmasına özellikle özen gösterin. Aksi takdirde yumurtanın kokusunu saçlarınızdan çıkarmak zor olacaktır.
İşlemi haftada iki kez tekrar etmenizde fayda vardır.

Yoğurt Maskesi

Yoğurt da tıpkı yumurta gibi protein bakımından zengin bir ürün olmasının yanında yoğun bir nemlendiricidir. Düzenli kullanımda kırık saç uçlarını onarır, saçın elektriklenerek kabarmasını önler ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar.
Yoğurt kullanarak saç bakım maskesi yapmak için yoğurdu isteğinize bağlı olarak doğal yağlarla karıştırabilir ya da tek başına kullanabilirsiniz. Her iki durumda da hazırladığınız maskeyi tüm saçınıza uygulayarak yarım saat süreyle bekletin. daha sonra saçlarınızı soğuk su ile yıkayarak arındırın.
İşlemi haftada 2 ila 3 defa tekrar edebilirsiniz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Makyaj Temizlemek İçin Doğal Ürünler

Düğün Makyajında Dikkat Edilmesi Gerekenler