in , ,

Yüzde Oluşan Lekeler Nasıl Geçer?

Yüzde Oluşan Lekeler
            Cilt lekeleri sadece güneş kaynaklı değildir. Çiller, sivilce ve akne izleri, doğum lekeleri, kahverengi lekeler de cilt lekeleri olarak adlandırılır. Cilt lekeleri cilt renginin farklılaşması sonucu ortaya çıkarlar. Güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanmak veya ciltte oluşan sivilce ve akneleri yara yapmamak cilt lekelerinin oluşumunu azaltacaktır.

Yüzde Oluşan Lekeler Nasıl Geçer?

Yüzde oluşan lekeleri ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan bazıları; medikal yöntemler, cilt maskeleri ve bitkisel yöntemlerdir. Medikal yöntemler bir güzellik uzmanı tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde uygulanan işlemler cildi yıprandırarak kötü görünmesini sağlayabilir.

Medikal Uygulamalar

Asit içerikli kimyasal ürünlerin kullanımı ile cildin soyulması sağlanır. Ancak bazı asit içeren kimyasallar kanserojen maddeler içerebilir. Bu yüzden işlem yapılan yerin güvenli olması gerekir. Sadece sorunlu bölgeye yapılan kimyasal peelingler, derinin üst tabakasını soyması nedeniyle deride hassasiyet, yanma, kabuklanma gibi yan etkilere sahiptir. Bir başka yöntem olan lazer uygulaması ise kimyasal peeling gibi derinin üst katmanını soyar. Lazer uygulaması kaşıntı, ağrı, morarma gibi yan etkilere sahiptir.

Cilt Maskeleri

Cilt maskeleri kozmetik marketlerden alınabileceği gibi evde de hazırlanabilir. Cilt maskeleri cilde uygulamadan önce yaşa, cilt türüne uygun olup olmadığı dikkat edilmelidir. Evde hazırlanan cilt maskeleri medikal yöntemlerden daha geç sonuç verirler. Sirke ve limon asit içerdikleri için evde yapılan maskelerde kullanılırlar. Uygun maske aynı zamanda ciltte oluşan diğer sorunları da giderir.

Bitkisel Yöntemler

Bitkisel yöntemlerde en sık kullanılan içerik elma sirkesidir. Elma sirkesi asidik bir madde olduğu için cilt rengini açıcı özelliğe sahiptir. Elma sirkesi tek başına cilde sürülerek ya da içine su katılarak kullanılabilir. Elma sirkesini tüm cildinize sürmeden önce, küçük bir bölgede deneme yaparak cildin alerjik bir tepki gösterip göstermediği denenmelidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Mart ayı hediyeleri belli oldu!

Mart ayı hediyeleri belli oldu!

Süt maskesi

Süt İle Yapılabilecek Yüz Maskeleri