in , ,

EğlenceliEğlenceli İşte Bu !İşte Bu !

Zayıflamak İçin 7 Önemli İpucu

Sağlıklı ve güzel bir vücuda sahip olmak kadın ya da erkek, çocuk ya da yetişkin demeden herkesin hayali. Bunun için kimileri diyet ve spor yapmayı tercih ederken kimileri alteretif tıpa yönelebiliyor ya da tüp mide, yağ aldırma gibi operasyonlar için bıçak altına yatmayı göze alıyor. Kolay zayıflamak mümkün mü değil mi onu anlatacağız.

Bu yazımızda size zayıflama sürecinde sıkça yapılan hatalardan ve işinize yarayacak birkaç küçük öneriden bahsedeceğiz.

Diyet Hemen Şimdi

Yaygın yapılan hatalardan ilki esasen zayıflama sürecinden öncesine dayanan diyeti erteleme hatasıdır. Bir gün çok sevdiğiniz bir pantolonun içine giremez, her zaman çıktığınız merdivenleri çıkarken nefes nefese kalır ya da aynada kendinize bakar ve ‘zayıflamam lazım’ dersiniz. Yapmanız gereken ciddi bir sağlık probleminiz yoksa diyete hemen bu anda başlamaktır. Çoğu insan ‘zaten şimdi tokum’ ya da ‘öğlen yemeğinde baklava yedim’ , ‘pazartesi başlarım’ gibi düşüncelerle diyeti bir ya da birkaç gün sonraya erteler. Oysa ki bu o anki motivasyonunuzdan uzaklaşmanıza neden olarak işinizi zorlaştırır.

Diyette İlk Hafta

İlk hafta en zorudur. Beslenme düzeniniz değişir, çok sevdiğiniz reçeller, bal ya da nutella kahvaltıtabağınızdan çıkmıştır. Öncelikle şeker direnciyle karşılaşırsınız ve ani tatlı krizleri başlar. Bunu aşmak için dikkat etmeniz gereken iki önemli unsur var, bunlar; bol protein tüketmek ve ara öğünleri atlamamak. Ara öğünler ayrıca önemlidir. Tatlı krizlerini önlemenin yanında metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Sporsuz Olmaz

İlk haftayı atlattınız ama hala önünüzde zorlu bir yol var. Ve bu zorlu yolda en büyük dostunuz düzenli spor yapmak olacak. Koşu, ip atlama ya da yüzme iyi birer tercihtir. Vaktiniz yoksa evde yapabileceğiniz pilates yoga gibi aktiviteleri tercih edin.

Kısa Vadeli Hedefler

Kendinize kısa vadeli hedefler koymanız ve küçük ödüller vermeniz motivasyonunuzu artıracak, işinizi kolaylaştırcakır. Bir hafta boyunca diyetimi ve sporumu düzenli yaparsam iki parça çikolata yiyeceğim, gibi.

Tartıdan Uzak Durun

Çabalarınızın karşılığını aldığınızı görmek çok güzeldir ancak sürekli tartılmak motivasyonunuzu düşürerek sizi olumsuz etkiler. En doğrusu haftada bir, sabah aç karnına tartılmaktır. Gün içinde yediğiniz yemekten ya da tükettiğiniz sıvı miktarından kaynaklı kilo artışları ya
şayabilirsiniz.

Motivasyonunuzu Kaybetmeyin

Tüm önlemleri almanıza rağmen bir tatlı krizini başarıyla atlatamayabilir ya da misafirlikte yemeniz için ısrar edilen böreğe karşı koyamayabilirsiniz. Hemen motivasyonunuzu kaybedip yapamayacağınızı düşünmeyin.Diyete kaldığınızdan yerden devam edin. Unutmayın az da olsa
ilerlemek yerinizde saymaktan iydir.

Su Tüketimi

Yeteri kadar su tüketmek sağlıklı bir vücudun en önemli ilkesi. Diyetteyken yeteri kadar su tüketmezseniz listenize birebir uymanıza rağmen yağ yakamazsınız. Sağlıklı bir insanın günlük tüketmesi gereken su miktarı ortalama 2 litre olmakla birlikte günlük su ihtiyacınız
ı kolayca hesaplayabiliriniz. Bunun için kilonuzu 15’e bölüp sonucu 0,5 ile çarpın. Çıkan sonuç günlük
tüketmeniz gereken su miktarıdır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Sigara Cildi Nasıl Etkiliyor?

Cildin Güzelliği Nasıl Korunulur?