in , , , ,

Her Evde Bulunan Salon Bitkilerine Dikkat !

Zehirli ev bitkileri

Salonlarımızı ve odalarımızı yeşillendirerek ferah, doğal bir görüntü sağlayan ev bitkilerinin aslında çocuklarımız ve bebeklerimiz için son derece tehlikeli olduklarını biliyor muydunuz ? Hepsi olmasa da bir kısım bitkiler için bunları söylemek mümkün. Peki hangileridir bu zehirli ev bitkileri beraber öğrenelim:

  • Difenbahya Bitkisi

İlk olarak değinmemiz gereken, birçok evde sıkça karşılaştığımız difenbahya ya da halk arasında kaynana dili olarak da adlandırılan bitki ile başlayalım. Bitkilerin çoğusunu yerlere, çocukların kolaylıkla erişebileceği alanlara koyuyoruz. Özellikle yeni yeni yürümeye başlayan ve eşyaları ağzına sokarak keşfeden 1-3 yaş arası bebekler için dikkat edilmesi gereken bir bitkidir.  Yenildiği ya da çiğnendiği taktirde dil ve damakta kabarma ve yanma görülebilir.

  • Paşa Kılıcı

İsmini kılıç görüntüsünden alan paşa kılıcı da çoğu ev ve ofiste bulunan bir bitkidir. Bu bitki çocuklar ya da hayvanlar tarafından yenildiğinde ağız içinde yanma, mide bulantısı ve kusma şeklinde rahatsızlıklara sebep olabilir.

  • Kaya Sarmaşığı

Güzel bir görüntüsü olan kaya sarmaşığı da hem çocuklar hem de yetişkinler için tehlike arz etmektedir. Yenildiğinde nefes alamama, kasılma ve kusmalar yaşanmasına neden olabilmektedir.

  • Ortanca

Yenildiği taktirde midenize kramplar getiren, uyuşukluk hatta ishal ve komaya girmenize sebep olabilecek bir bitkidir.

  • İris

Hoş görüntüsüne aldanmamanız gereken bir diğer bitki de iris çiçeğidir. Yenildiğinde mide krampları, kusma, ateş gibi zehirlenme belirtileri göstermektedir.

  • Yelken Çiçeği

Havayı temizleme özelliği bulunan yelken çiçeği yenilip yutulduğu taktirde dil dudakta yanma yaşanmasına sebep olur.

  • Zakkum

Görüntüsü itibari ile hoş olan zakkum çiçeği yenildiği taktirde ölümlere varan vakalar yaşanmasına sebep olmuştur. Çocukların mutlaka uzak durması gereken bir bitkidir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

0 comments

Bikini Seçimi

Vücut Tipine Göre Bikini Seçimi

Ayağa Ayakkabı Vurması

Ayağa Ayakkabı Vurması Çözümü